پیش بینی آب و هوای کشور در هفته اول فروردین 1401

بررسی‌های ما نشان می‌دهد در اولین روزهای فروردین، سامانه بارشی از شمال غرب کشور وارد و باعث می‌شود به‌تدریج نیمه غربی کشور را دربربگیرد؛ چنان‌ که هفته اول عید را به صورت بارانی در شمال غرب کشور می‌گذرانیم.

به گزارش تهران آنلاین؛ «پیش‌بینی وضع هوا در این موقع از سال، سخت‌ترین نوع پیش‌بینی است. آمارها نشان می‌دهد پیش‌بینی‌های ارائه‌شده از سوی سازمان هواشناسی، پنج ‌روزه است اما باز هم احتمال خطا در روزهای آخر آن پنج روز وجود دارد. یعنی پیش‌بینی‌ها برای ۲۴ ساعت نخست، ۹۰درصد قابل اعتماد است و برای ۴۸ ساعت این رقم به ۸۷ درصد می‌رسد. این قطعیت‌نداشتن، واقعیتی است که فصل بهار همیشه آن را ثابت کرده و ورق جدیدی از خود به نمایش گذاشته است اما همین آب‌وهوای شگفت‌انگیز بهار و احتمالات خطا در پیش‌بینی‌ها هم نمی‌تواند مانع تمایل مسافران نوروزی به دانستن موقعیت راه و مسیرشان باشد. البته نمی‌توان منکر این شد که هر چه بیشتر از آب‌وهوا بدانیم، سفر دل‌انگیزتری خواهیم داشت؛ موضوعی که همه کارشناسان هواشناسی هم روی آن تاکید دارند و معتقدند گر چه آب‌وهوا بسیار متغیر است و همیشه پیش‌بینی‌ها صد درصد به وقوع نمی‌پیوندد اما به هر حال کلیت آن مشخص است و دانستنش بهتر از ندانستن آن است.

صادق ضیاییان، مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی درباره حال و احوال آسمان در نوروز و بهار ۱۴۰۱ گفت: «همان‌ طور که تا امروز شاهد بودیم در هفته‌های آخر اسفند، بارش‌های متنوعی در کشور رخ داد که می‌توانیم انتظار این بارش‌ها را در هفته ‌اول تعطیلات هم داشته باشیم. البته ما همیشه این بارش‌ها را به صورت نرمال پیش‌بینی می‌کنیم؛ در حالی که می‌تواند کمی بیشتر یا کمتر از نرمال هم باشد.»

او ادامه داد: «بررسی‌های ما نشان می‌دهد در اولین روزهای فروردین، سامانه بارشی از شمال غرب کشور وارد و باعث می‌شود به‌تدریج نیمه غربی کشور را دربربگیرد؛ چنان‌ که هفته اول عید را به صورت بارانی در شمال غرب کشور می‌گذرانیم. البته تغییراتی هم می‌تواند وجود داشته باشد. نقشه‌ها نشان می‌دهد همه روزهای تعطیلات این‌ طور نخواهد بود. یعنی در حالت کلی، می‌توانیم بگوییم هفته اول و حد فاصل دوم تا هشتم فروردین، آن بارشی را که انتظار داریم در پیش خواهیم داشت. بارشی که البته در نیمه جنوبی کشور کمتر از نرمال است. استان‌های واقع در دامنه جنوبی البرز، مرکزی و غرب سواحل خزر، بارشی بیشتر از نرمال خواهند داشت. آن‌ قدر که در بخش‌هایی از مناطق ساحلی دریای خزر، بارش تجمعی پیش‌بینی می‌شود که می‌تواند بیشتر از ۵۰ میلی‌متر باشد.»

ضیاییان درباره هفته دوم تعطیلات هم گفت: «این‌ طور که بررسی‌های ما نشان می‌دهد، این بارش‌ها در هفته دوم در سراسر کشور کمتر خواهد بود؛ به‌ویژه در جنوب غرب کشور که بارشی کمتر از نرمال خواهیم داشت. در این هفته، بخش‌های عمده‌ای از مرکز و شرق کشور، کم‌بارش و حتی بدون بارش هستند. در واقع انتظار ما این است که میانگین بارش در تمام کشور در هفته دوم تعطیلات، کمتر از نرمال باشد.»

او درباره آب‌وهوای بهار ۱۴۰۱ هم اظهار داشت: «پیش‌بینی ما این است که نیمه اول بهار ۱۴۰۱ وضعیت بارش‌ها بهتر از سال قبل است اما در ادامه بهار، بارش‌ها گرایشی به سمت کمتر از نرمال دارد که می‌تواند برای روزهای آینده نگران‌کننده باشد.»

مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی درباره خشکسالی و پیش‌بینی‌اش از وضعیت ذخایر آبی در سال آینده هم گفت: «با توجه به این‌ که بارش‌هایی که در سال۱۴۰۰ داشته‌ایم، کافی نبوده است، این اتفاق خیلی دور از احتمال نیست. این در حالی است که ما تا امروز هم کاهش حدود ۱۵درصدی بارش‌ها را داریم. در واقع آمارها نشان می‌دهد سالی که گذشت، سال نسبتا خشکی بوده که باعث شده تا کم‌آبی ذخایر آبی نتواند جبران شود و توان کشور از نظر تأمین آب، به‌شدت ضعیف و آب‌های زیرزمینی متلاشی شده است. روندی که احتمالات و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد این است که ممکن است در سال جدید هم ادامه‌دار باشد و لازم است احتیاط کنیم. برای همین هم خوب است همه مردم بدانند لازم است در روزها و ماه‌های پیش‌ رو در مصرف آب صرفه‌جویی حداکثری داشته باشند تا در روزهای گرم سال و فصل تابستان با مشکلاتی جدی مواجه نشویم.»

Layer 1 ارسال نظر

Layer 1 آخرین اخبار

Layer 1 پربازدیدترین ها