اما و اگرهای عدم حضور املاک شهرداری در اتاق شیشه‌ای؛

رویای بر باد رفته زاکانی در بورس؛ شبکه بانکی هم املاک شهرداری را قبول ندارد/ کارشناس مالی: شهرداری به دنبال دورزدن قانون بود

فروش املاک در بورس، قول بزرگ زاکانی برای تغییر مسیر بود وعده ای که مخالفان و موافقان بسیاری دارد اما چرا زاکانی تا این لحظه توفیق چندانی برای اجرایی کردن این وعده نداشته است؟

سیمین برادران- تهران آنلاین؛ املاک شهرداری تهران؛ حوزه ای که همیشه با جنجال هایی همراه بوده و هر دوره از مدیریت شهری حساسیت زیادی روی آن ها وجود داشته است. طی این دوره از مدیریت شهری نیز یکی از مهم ترین وعده های علیرضا زاکانی، شهردار تهران نگاهی به همین املاک بود اما با ایده ای متفاوت؛ فروش املاک در بورس!

 پروژه ای که از همان ابتدا با توجه به سند دار نبودن بخش زیادی از املاک شهرداری مشخص بود که انجامش خیلی هم آسان نیست اما قول داده شد تا در فاصله کوتاهی این اتفاق رخ دهد. یکی از نشانه های راه سخت زاکانی برای عملیاتی کردن این وعده این بود که شهرداری تهران همیشه در تامین تضامین بانک ها برای دریافت اوراق مشارکت چالش های بسیاری داشت چون بانک ها حاضر نبودند این املاک را به عنوان تضمین بپذیرند و معمولا آن ها ساختمان های اصلی را پیشنهاد می دادند.

با این همه طی همه دوره ها بنا بود مشکل سند دار نبودن املاک حل شود تا جایی که حتی در دوره پنجم طی تفاهمی قرار شد تا اسناد شهرداری تهران ستاره دار شوند چرا که بیش از 90 درصد زمین ها بدون سند تک برگی است. این دوره نیز آخرین اظهار نظرها هم بر این اساس بود که همان ده درصد املاکی که دارای سند هستند در بورس حضور پیدا کنند

زاکانی قول داد تا اسفند 1400 املاک شهرداری تهران را برای فروش به بورس وارد کند اتفاقی که تا این لحظه رخ نداده است و به تعبیری طبق شواهد، شهردار تهران در اجرای این وعده ناکام مانده است اما دلیل این عدم موفقیت چیست؟

 

علیرضا زاکانی

 

شهردار تهران: املاک شهرداری مانند چاه نفت است/ شفاف سازی با حضور املاک در بورس

علیرضا زاکانی شهردار تهران در پاسخ به سوال خبرنگار تهران آنلاین در خصوص چرایی عدم عرضه املاک در بورس گفت: شهرداری تهران سعی می کند همه امکاناتی که نیاز به خریداری دارد را از بورس تهیه کرد بر این اساس پیش از عید هم خریدمان را شروع کرده ایم. میلگرد، سیمان، قیر و هر چیزی که بخواهیم را از بورس خریداری می کنیم.

او افزود: این اقدام حدود 30 درصد به نفع شهرداری است علاوه بر آن ادامه این روند باعث شفاف سازی می شود چرا که معلوم خواهد شد چقدر کالا خریداری می شود. 

زاکانی تاکید کرد: علاوه بر خرید، عرضه را هم از طریق بورس پیش خواهیم برد. شهرداری تهران در حال حاضر عرضه دو ملک را در بورس پیگیری می کند. کارهایش انجام شده و جالب است بدانید این اتفاقات برای اولین بار در شهرداری رخ داده و به همین خاطر  یکسری زیرساخت هایی نیاز دارد. 

شهردار تهران با بیان اینکه بالغ بر 250 ملک را برای بورس آماده کردیم، گفت: تفاهم کردیم طلبکاران ما نیز از این طریق انتفاع ببرند. 

او با اشاره به برخی موانع عرضه املاک در بورس گفت: به شدت مشتاق هستیم املاک را در بورس عرضه کنیم. ثبت مشخصات املاکی کار دیگری است که در حال انجام هستیم.. حدود 17 هزار ملک را ثبت و ضبط کردیم. پیش از ما 12 هزار ملک ثبت شد و ما 5 هزار ملک را ثبت کردیم. به تعبیری اطلاعات املاک را باید بین مجموعه های مختلف مشارکت کننده به اشتراک می گذاریم تا کسی نتواند اطلاعات را دستکاری کند. 

زاکانی در پایان تصریح کرد: تعداد ملک ها هم مشخص است. املاک شهرداری مانند چاه نفت است. علاقه به خام فروشی نداریم و به صورت بهینه استفاده کنیم تا با ارزش افزوده بالاتر به مردم خدمت رسانی کنیم.

 

انتقاد تند «ناصر امانی» به شهردار تهران در خصوص تعویق سه ساله ممنوعیت  شماره‌گذاری موتورسیکلت‌ها توسط دولت – موتورسیکلت نیوز | اخبار ایران و جهان  | Motorcycle News

 

عضو شورای شهر: املاک شهرداری شرایط عرضه در بورس را ندارد

ناصر امانی، نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با اشاره به آخرین وضعیت ورود املاک به بورس به خبرنگار تهران آنلاین گفت: شهردار تهران و معاون مالی شهرداری گفته اند قبل از سال 1401 املاک را وارد بورس کنیم اما این اتفاق نیفتاده است.

او افزود: املاک شهرداری شرایط عرضه از طریق بورس را نداشت. از همان ابتدا عنوان کردم که با توجه به شناختی که از املاک و مستقلات دارم هیچ کدام از املاک شهرداری قابلیت عرضه از طریق بورس را ندارد. 

عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: دوستان به همان نتیجه ای رسیدند که ما از همان ابتدا عنوان کردیم و هنوز یک ملک هم در بورس عرضه نشده است. 

امانی با اشاره به اینکه بورس املاک نداریم و برای حضور املاک باید در بورس کالا عرضه انجام شود، گفت: ما یکسری ابهامات داریم که هنوز روشن نشده است و به نظر می رسد همه این ها مانع شده تا این اتفاق رخ دهد و این کار را موفقیت آمیز نمی دانم. بهتر است شهرداری روش های گذشته را با اصلاح و شفاف سازی ادامه دهد. 

عضو شورای شهر تهران عنوان کرد: آزمون و خطا هر کجا صورت بگیرد اشتباه است و هزینه تحمیل می کند. نمی توانم بگویم عرضه املاک از طریق بورس هزینه ای برای شهرداری داشته یا نه و اطلاع دقیقی ندارم ولی اگر هزینه داشته و به نتیجه نرسد جز مشکلات آزمون و خطا است. 

معاون شهردار اسبق تهران با بیان اینکه نباید اقدامات بدون مطالعه انجام شود، گفت: حتما هر اقدامی در حوزه شهر تهران اگر کارشناسی شده نباشد و نظر نخبگان لحاظ نشود و پیوست اجتماعی نداشته باشد هزینه به شهر تحمیل می کند و من خواهش می کنم حتما در این زمینه تامل داشته باشند. 

 

جنگ بودجه‌ای در حوزه حمل و نقل/ دلخوری معاون زاکانی از بودجه/ دغدغه‌های  مردم در اولویت قرار می‌گیرد یا مسئولین؟

 

کارشناس بودجه: املاک شهرداری در پذیرش به عنوان وثیقه برای انتشار اوراق مشارکت ناکام بوده چه برسد به بورس/ شبکه بانکی املاک شهرداری را سهل البیع نمی داند / خرید شهرداری از بورس کالا امر جدیدی نیست

بهروز شیخ رودی؛ کارشناس بودجه و مالیه شهری در خصوص حضور شهرداری تهران در بازار سرمایه به خبرنگار تهران آنلاین گفت: اگر این ایده را بخواهیم بررسی کنیم باید از دو وجه به موضوع نگاه کرد. یکی امکان سنجی این ایده است. کارشناسان و صاحب نظران آگاه حوزه مالی بیان کردند که این امر امکان پذیر نخواهد بود. 

او در خصوص علت عدم امکان پذیری این اتفاق بیان کرد: اکثر املاک در اختیار شهرداری تهران فاقد اسناد مالکیت هستند و ویژگی مالکیتی لازم  برای سهل البیع بودن مال منقول را ندارند. فقدان سند املاک شهرداری سبب شده در سنوات گذشته و احتمال بسیار  در همین دوره مدیریتی نیز نتواند حتی وثیقه مورد نیاز شبکه بانکی کشور برای انتشار اوراق مشارکت را تامین کند. 

این متخصص حوزه مالی ادامه داد: شبکه بانکی کشور بسیاری از اسناد شهرداری را که در سنوات گذشته ارائه می کرده به علت سهل البیع نبودن رد می کرد چرا که املاک دارای سند شهرداری عموما مربوط به کاربری های خدماتی هستند و املاک تجاری شهرداری غالبا فاقد سند هستند و اگر شهرداری ملک‌خوبی دارد بهتر است پیش از عرضه در بورس از قابلیت اعتباری آن برای تامین مالی در انتشار اوراق مشارکت استفاده شود تا به فروش برسد.

کارشناس بودجه و مالیه شهری ادامه داد: شهرداری تهران پیش از این ادعای بزرگ، برای ورود به بورس در گرفتن مجور اوراق مشارکت بر پایه پذیرش املاک خود به عنوان وثیقه ناکام بوده است. 

او با اشاره به عدم مطلوبیت و پایین بودن امکان سنجی برای ورود املاک شهرداری  به بورس املاک گفت: رویاهایی که مدیران زاکانی داشتند سبب شد صدای کارشناسان را نشنوند و امروز با واقعیت سخت این مسئله از خواب بیدار شده اند. ادعا می کنند برای اولین بار در بورس کالا سیمان و قیر خریدیم. این ادعاها برای اولین بار نیست و قبل از آن ها اتفاق افتاده و بعد از این ها هم رخ می دهد. 

شیخ رودی با اشاره به اینکه همه ادوار مدیریت شهری اگر کالایی در بورس وجود داشته باشد شهرداری آن را خریداری می کند، بیان کرد: شهرداری اگر پولی داشته باشد از این راه خرید می کند و اتفاق جدیدی نیست. 

او اظهار کرد: سهام شهروند و همشهری هنوز در بورس عرضه نشده و هنوز شهرداری حتی به اندازه یک متر مربع در بورس املاک ملک های خود را عرضه نکرده است. البته عرضه املاک شهرداری در بورس از جنبه مالی منجر به خلق پول و نقدینگی جدی  برای شهرداری نمی شود و به جای اینکه املاک به مناقصه گذاشته شوند در بورس کالا می روند و در بورس کالا هم پیمانکار شهرداری مانند مناقصه می تواند این املاک را بر دارد و با بدهی خود تهاتر می کند پس پول جدیدی خلق نمی شود. 

کارشناس بودجه و مالیه شهری ادامه داد: این روند منابع جدیدی هم برای شهرداری ایجاد نمی کند فقط فرآیندها را کوتاه می کند که این فرآیند هم محل مناقشه است چرا که بورس کالا در حوزه مسکن شکوفا نیست و شهرداری از این راه نمی تواند از رشد قیمت استفاده کند و املاک خود را خوب و در یک بازار شکوفا و پر رونق بفروشد، چون اساسا بازار املاک بورس کالا شکوفایی خاصی ندارد.

شیخ رودی با اشاره به اینکه اگر این حوزه خیلی شکوفا بود دولت از آن استفاده می کرد گفت: دولت به جز دو الی سه مرتبه در آنجا ملکی عرضه نکرده است. اگر شکوفا بود املاک بانک ها را در آنجا عرضه می کردند که الزام قانونی دارد و باید بانک ها مازاد املاک خود را عرضه کنند اما بانک ها این کار را انجام نمی دهند و شرکت می زنند و از قاعده مناقصه استفاده می کنند. 

او افزود: در بازاری که رونقی وجود ندارد نمی توان ادعا کرد به قیمت تر و شفاف تر می فروشیم. این فقط ادعا است. در این دوره شهردار و معاونش درک درستی از مالیه شهرداری ندارند و خبر می دهند یکباره 1200 حساب را یک حساب کردیم و املاک شهرداری را در بورس می گذاریم اما اینها تنها حرف های بزرگی است برای سر و صدا بیشتر. 

شیخ رودی گفت: شهرداری در لایحه بودجه 1401 که به شورا ارائه کرده بود ذیل عنوان واگذاری املاک در بورس به دنبال این بود که سقف معاملات املاک را تحت تاثیر قرار دهد چون می خواست املاک را در بورس عرضه کند و با این کار دیگر نیاز نیست شهردار  برای فروش املاک مازاد بر سقف مجاز معاملاتی (که شورا اجازه داده بود) از شورا مجور بگیرد که خوشبختانه شورا این اجازه را نداد و جلوی این دوربرگردان قانونی شهرداری را گرفت که این اتفاق از دلایل دیگری است که شهرداری به دنبال بورس کالا نخواهد رفت.

 

و اما بعد...

شهرداری تهران در شرایط موجود نتوانسته کامیابی جدی در بورس داشته باشد اما همه این انتقادها و گمانه زنی ها در شرایط موجود است و چنانچه زاکانی هر یک از این شرایط را بتواند تغییر دهد می توان شاهد اتفاق دیگری در شهر باشیم. شاید گذر زمان همه این گمانه زنی ها را شفاف تر کند.

Layer 1 ارسال نظر

Layer 1 آخرین اخبار

Layer 1 پربازدیدترین ها