تهران آنلاین بررسی می کند؛

عدم استمرار شفافیت چالش شورای ششم

سامانه شفافیت شهرداری تهران این روزها بلاتکلیف مورد بی مهری مدیران شهری قرار گرفته و عدم به روز رسانی آن در دوره ششم همچنان مورد سوال رسانه ها است.

تهران آنلاین-هستی قاسمی؛  سامانه شفافیت که در شورای پنجم و نیز همزمان با آخرین روز کاری اولین شهردار  این دوره از شورا ایجاد شد و پیشرفت قابل ملاحظه ای در جهت مبارزه با فساد در امور شهری و دسترسی آزاد آنها به اطلاعات مربوط به بودجه، مناقصات، عملکردها و تصمیم گیری ها نیز رخ داد. همزمان با آغاز شورای ششم و روی کار آمدن اصولگرایان قرار شد این شورا همچنان اطلاعات مربوط به قراردادها، تصمیم گیری، مناقصات و بودجه ها را در معرض دید عموم قرار دهد اما مدت زیادی است که سامانه به همان صورت باقی مانده و هیچ اطلاعات جدیدی نیز در آن درج نشده است. به رغم اینکه پرویز سروری طی گفت و گویی با همشهری آنلاین در آذر ماه سال گذشته از تلاش برای رفع نواقص و بارگذاری اطلاعات جدید شهری خبر داده بود هیچ تغییری در بروزرسانی اطلاعات حاصل نشده است.

 

چگونگی شکل گیری سامانه شفافیت

ریاست شهرداری تهران که در سالهای ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ برعهده محمود احمدی نژاد بود همواره او به دلیل تفریغ بودجه شهری زیر ذره بین رسانه ها بوده است تا جایی که ابهامات و مشکلاتی نیز همچنان از همان زمان به لحاظ تفریغ بودجه و ارقام نامشخص باقی است. در زمان قالیباف هم اختلافاتی بر سر تفریغ  بودجه اش وجود داشت و همواره شائبه هایی در آن زمان مطرح بود. همه این موارد دست به دست یکدیگر داد تا به نحوی خواست و اراده عمومی برای مقابله با فساد به وجود بیاید. به همین دلیل هم بود که در انتخابات شورای پنجم جریان اصلاحات با شعار شفافیت موفق به کسب رای قابل توجهی شدند و در نهایت بر کرسی شورای پنجم و صندلی مدیریت شهری تکیه زدند. شورای پنجمی ها به محض ورود به شهرداری به لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری شرایطی اولیه را  به وجود آوردند که هم منابع بودجه مشخص شود و همچنین مخارج آن بر اساس قانون در معرض دید شهروندان قرار بگیرد. بدین مفهوم که اگر هزار میلیارد تومان مالیات گرفته می شود آن هزار میلیارد در همان ردیف هایی که توسط اعضای پارلمان شهری به عبارتی همان شورای شهر مصوب کردند، هزینه شود. مثلا بودجه حمل و نقل در همان ردیف حمل و نقل خرج شود نه در بخش محیط زیست و یا فرهنگ و ...  تا بدین گونه برخی از سواستفاده ها صورت نگیرد و این خود بزرگترین دلیل ایجاد سامانه شفافیت در شورای پنجم بود گرچه شورای پنجم در پیاده سازی دقیق این طرح چندان موفق عمل نکرد اما چراغ راه اندازی سامانه را روشن کرد و جسته و گریخته اطلاعات را در این مجموعه قرار داد.

 

اساس شفافیت، نظارت همگانی

 مقصود از شفافیت، نظارت عمومی است، بدین مفهوم که اگر شهرداری یکی از سازمان ها یا شرکت های تهران هزار میلیارد تومان بودجه دارد این رقم باید در سطوح پایین تری مثلا 20 میلیارد تومان در امور فرهنگی، 10 میلیارد تومان در امور مربوط به کودکان کار و 30 میلیارد تومان در قسمت خدمات شهری هزینه کند به همین دلیل برای اینکه نظارت همگانی به وجود آید اصلاح طلبان بخشی از این موارد را وارد سامانه ای تحت عنوان سامانه شفافیت کردند تا به نوعی مشخص شود که به عنوان نمونه هزینه نگهداری پارک محل شان چقدر است و مردم بدانند مثلا به پارک جنگلی نازی آباد که 100 میلیارد تومان بودجه تعلق گرفته است آیا این بودجه صرف نگهداری این پارک شده است؟ اساسا هزینه مصرفی به چشم مردم آمده است یا خیر؟

 

فواید سامانه شفافیت برای شهروندان

وقتی بودجه و هزینه های مصرفی در معرض چشم عموم یا نظارت همگانی قرار می گیرد بزرگترین فایده اش این است که از بودجه ها سواستفاده ای نمی شود.  هیچ بودجه ای دور از چشم عموم صرف مسائل دیگر نمی شود. به عبارتی مدیران شهری از منابعی که به آنها اختصاص داده می شود صرف اموری که خودشان لازم می دانند، نمی کنند. به طور مثال اگر قرار دادی به مبلغ 100 میلیارد تومان برای پیاده راه منعقد شده، فارغ از هزینه های تشریفات صرف امور دیگر نمی شود و با ایجاد سامانه شفافیت منابع هر منطقه مشخص و صرف همان امور می شود همچنین قراردادها شفاف شده و از انحصاری شدن جلوگیری می شود.

 

 مسئله شفافیت در مدیریت ششم

شورای ششم و شهرداری برآمده از این شورا از 14 مرداد ماه سال جاری آغاز به کار کرد ولی از آن زمان تاکنون هنوز در جهت به روز رسانی سامانه شفافیت به عبارتی ارائه اطلاعات جدید از قردادها، مناقصه ها ،تصمیم گیری ها و عملکردها اقدامی به عمل نیامده است تا شهروندان در جریان آنچه که در 6 ماه دوم سال در شهرداری روی داد، قرار بگیرند. اگرچه در 21 آذر ماه سال گذشته، پرویز سروری نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر تهران طی گفت و گویی با همشهری آنلاین درباره آخرین وضعیت هوشمندسازی شهر تهران گفت: « سامانه شفافیت نقاط ضعف و مشکلاتی دارد و شهرداری به ویژه در حوزه‌های نظارتی موضوعات را پیگیری می‌کند که نقاط ضعف برطرف و زمینه بارگذاری اطلاعات روی سامانه فراهم شود؛ اقداماتی در شرف انجام است.» او همچنین افزود:« باید زمینه را برای برخورد با مفسدان فراهم کنیم این موضوع بسیار مهم است و در حال کار کردن بر روی آن هستیم البته باید این موضوع از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گیرد. بحث گزارشگران فساد موضوع مهمی است ما باید دراین زمینه به سمت هوشمند سازی و اصلاح رویه ها برویم و به نوعی زمینه را برای جلوگیری از فساد فراهم کنیم.» با این همه سامانه شفافیت که بنا به گفته پرویز سروری قرار بود نقاط ضعفش بر طرف و زمینه بارگذاری اطلاعات جدید فراهم شود اما هنوز بارگذاری صورت نگرفته است و حتی پس از گفته های سروری مبنی بر رفع نواقص و امکان بارگذاری اطلاعات جدید سامانه به همان صورت مانده است. 

 

عدم اراده شهرداری برای مبارزه با فساد؟

طرح سوت زنی یا فاش که ابتدا در شهرداری مشهد، سپس تهران و در نهایت تبریز با هدف مبارزه با فساد آنهم بدون برخورد با افشاگر و حتی دادن پاداش به او راه اندازی شد کلیاتش در 26 آبان ماه 99 در مجلس به تصویب رسید در تیرماه سال گذشته هم اعضای شورای شهر کلیات طرح حمایت از گزارشگران تخلف را به تصویب رساندند اما همچنان این طرح با وجود وعده شواری ششم و شهردار تهران اجرایی نشده است. طبق این طرح قرار بود شهروندان به همه اطلاعات از جمله مناقضات، قراردادها، مزایده و میزان حقوق کارمندان شهرداری، سفرهای خارجی و ادارات دسترسی داشته باشند اما به رغم وعده های فراوان در جهت مبارزه با فساد عملا اتفاقی نیفتاد؛  باید ببینیم مردم همچنان غریبه باقی خواهند ماند؟

//انتهای پیام

Layer 1 ارسال نظر

Layer 1 آخرین اخبار

Layer 1 پربازدیدترین ها