تهران آنلاین گزارش می‌دهد؛

در کمیسیون حقوقی و نظارت شورای ششم چه می گذرد؟/بیشترین تخلفات گزارش شده به کمیسیون

رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران می گوید تقویت تعامل با دستگاه‌های نظارتی و دقت نظر در موضوعاتی از جمله سفرهای خارجی، مناقصات، موضوعات مربوط به بودجه، حمایت از گزارشگران فساد و تخلف در شهرداری از مهمترین دغدغه‌های کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر تهران از زمان روی کار آمدن بوده است.

تهران آنلاین؛ منصوره محمدی-کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر تهران یکی از بی‌حاشیه‌ترین و در عین حال کلیدی‌ترین کمیسیون‌های شورای شهر است. بررسی و ارزیابی قوانین و مقرارت مرتبط با امور شهری، پیگیری و نظارت بر ابلاغ و حسن اجرای قوانین، نظارت میدانی و فرایندی بر اقدامات شهرداری تهران، سازمان ها، شرکت ها، موسسات وابسته و شرکت‌های تابعه از جمله وظایف تعریف شده برای این کمیسیون است. در دوره ششم مدیریت شهری این کمیسیون به ریاست مهدی اقراریان، نائب رئیسی نرجس سلیمانی و عضویت پرویز سروری آغاز به کار کرد.

کمیسیونی که براساس آرشیو پایگاه اطلاع‌رسانی روابط عمومی شورای شهر تهران در مجموع ۱۴ تذکر از تربیون آن مطرح شده که شاید بتوان مهمترین تذکر مطرح شده از آن را نخستین تذکر قرائت شده توسط نرجس سلیمانی درباره عدم تعیین تکلیف آیین نامه داخلی شورا پس از تشکیل ۲۰ جلسه از شورای ششم عنوان کرد. 

مهدی اقراریان به عنوان رئیس کمیسیون تذکرهای خود در شورای ششم را در زمینه قطع درختان آغاز کرد و مانور گسترده‌ای نیز به موضوع حریم شهر تهران داد؛ بازدیدهای هوایی و زمینی او از حریم شهر تهران مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. 

تنها تذکر ثبت شده از پرویز سروری در پایگاه اطلاع‌رسانی شورای شهر تهران به مساله روایتگری اقدامات شهرداری اختصاص داشت و گفته بود که شهرداری باید روایتگری کند تا مظلومانه مورد هجمه قرار نگیرد. 

مهدی اقراریان، رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران در گفت و گو با تهران آنلاین درباره مهمترین موضوعات بررسی شده در این کمیسیون از زمان روی کار آمدن دوره جدید مدیریت شهری گفت: چند موضوع در کمیسوین حقوقی و نظارت مهمتر بوده؛ موضو ع اول سازماندهی ارتباط با دستگاه‌های قضایی در ارتباط با مسائل شهری بوده که از دیدار با دادستان کل آغاز شده است. اکنون شاهد هماهنگی بهتری در امور قضایی هستیم و می‌توانیم احکام را بهتر پیاده‌سازی کنیم. موضوع دومی که در کمیسیون برای ما مهم بود گزارشگران فساد و تخلف در شهرداری بود که شهرداری اصلاحیه لایحه را به شورا ارائه و در سال جاری در شورای شهر این موضوع دنبال می‌شود. 

او در ادامه افزود: موضوع سوم پنجره واحد مجوزها بود که به تصویب شورا رسید و شهرداری ملزم به اجرای آن شد. طرح نجم موضوع دیگری بود که از شهرری آغاز و در دیگر مناطق ادامه خواهد یافت. در این طرح دستگاه‌های دیگر نیز ورود کردند. تقویت تعامل با دستگاه‌های نظارتی و دقت نظر در موضوعاتی از جمله سفرهای خارجی، مناقصات، موضوعات مربوط به بودجه از دیگر دغدغه‌های کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر تهران بود. 

اقراریان به بررسی مساله مترو در کمیسیون حقوقی و نظارت نیز اشاره کرد و گفت: همچنین مساله مترو از دیگر دغدغه‌هایی بود که به آن ورود کردیم چرا که سلامت مردم مطرح است وگزارشی در کمیسیون حقوقی و نظارت به ما رسید و با کمیسیون حمل و نقل مطرح کردیم. 

رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران ادامه می‌دهد: مساله دیگری که دنبال می‌کنیم نظام مدیریت نخبگان در شهر تهران است چرا که نظام مدیریت شهری براساس روابط حقوقی و قوانین و مقررات است و در این مدت نشست با حلقه‌های میانی از جمله بسیج حقوق‌دان‌های کشور، اندیشکده‌ها و ان. جی. او اشاره کرد. 

او در پاسخ به این سوال که بیشترین تخلف گزارش شده در این مدت در حوزه شهری مربوط به کدام بخش بوده، اظهار کرد: بیشترین مشکل را در حوزه معماری و شهرسازی داریم چرا که بیشترین تعاملات شهرداری با مردم در این حوزه است.

اقراریان درباره رویکرد مربوط به حریم شهر تهران که تذکرهای متعددی گفت: در آن بخشی که مربوط به همکاران ما در شهرداری تهران بود نسبت به مدت مشابه دوره قبل ۱۰۰ درصد افزایش آزادسازی رخ داد. حساس کردن بخشی از مسئولین نسبت به موضوع حریم در دستور کار قرار گرفت و با شهردار تهران در این زمینه صحبت شد و به دغدغه ایشان نیز تبدیل شده است.

//انتهای پیام

Layer 1 ارسال نظر

Layer 1 آخرین اخبار

Layer 1 پربازدیدترین ها