تهران آنلاین راستی آزمایی شعارهای شهرداری در برخورد با تخریب‌کنندگان فضاهای سبز را بررسی کرد؛

ماجرای مواجهه متفاوت شهرداری با دو حادثه قطع درختان در پایتخت؟!

درحالیکه شهرداری تهران مدعی حمایت از توسعه بوستان ها و فضاهای سبز شهری است، انتشار اخبار ضد و نقیضی از دو مورد قطع درختان در قلب پایتخت، عملکرد مدیریت شهری در این عرصه را به شدت زیر سوال برده است. آنقدر که گفته می شود شهردار ناحیه منطقه یاد شده توبیخ شده و حتی ممکن است برکنار شود.

تهران آنلاین-حمیدرضا خالدی؛  تنها چند روز پس از پایان تعطیلات نورزی و در آغازین روزهای کاری ، انتشار تصاویر و مطالبی از سوی  تعدادی از اساتید دانشکده مدیریت دانشگاه تهران مبنی بر قطع درختان این دانشکده بخاطر انجام کارهای توسعه‌ای و عمرانی، با موجی از محکومیت ها از سوی افکار عمومی همراه شد. انتقادهایی که مدیریت شهری را به خاطر سکوت و چشم پوشی بر این تخلف زیست محیطی ، هدف قرار داده بود.

اخبار بعدی منتشر شده حکایت از آن داشت که بیش از 150  اصله درخت توسط یک دستگاه رسمی دولتی در خیابان خوارزمی در مرکز لرزه‌نگاری وابسته به دانشگاه تهران  توسط بیل مکانیکی از ریشه درآورده شد.

با اوج گیری موج انتقادها، شهرداری تهران در پاسخ به انتقادهای مطرح شده اعلام کرد: به‌رغم پیگیری های انجام شده و جلوگیری از قطع و جابجایی درختان توسط عوامل منطقه 3  و با وجود تذکرات اعضای شورای شهر تهران، موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران بدون توجه به این تذکرات نسبت به قطع درختان در بزرگراه شهید همت تقاطع بزرگراه شهید چمران، اقدام کرده است.

روایت مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون خدمات شهری و سلامت شورای اسلامی شهر تهران از این حادثه اما شنیدنی تر است.

وی در مورد تاریخچه این حادثه گفت:تقریباً اواخر اسفند 1400 بود که به بنده اطلاع دادند تعدادی از درختان مرکز زلزله‌نگاری دانشگاه تهران در حال قطع شدن است. بنده به محل حادثه رفته و موضوع را بررسی کردم. گزارشات مردمی هم به دست ما رسید. همراه با معاون خدمات شهری منطقه سه از محل بازدید کرده و گزارش گرفتیم و مشخص شد که یک مجوزی از ماده 7 برای جابه‌جایی تعداد محدودی درخت دارند.

وی با ذکر اینکه جابه‌جایی درختان در فصل زمستان باید صورت گیرد نه در فصل بیداری درختان افزود: در واقع یک مجوز برای جابه‌جایی تعداد محدود درخت آن هم در فصل مناسب و با نظارت کارشناسان خبره شهرداری تهران صادر شده بود.

پیرهادی با بیان اینکه درختان با بیل مکانیکی از ریشه درآمده و عکس‌های آن هم موجود است گفت: در همین راستا ما نامه‌ای از سوی شورای اسلامی شهر تهران برای شهرداری تهران ارسال کردیم و در خصوص تغییر کاربری مسائلی را مطرح کردیم تا از هرگونه عملیات و صدور مجوز جلوگیری شود تا کار تعیین تکلیف شود.

به گفته وی با ادامه این ماجرا، شهرداری منطقه سه از قاضی کشیک درخواست حکمی برای ورود به دانشگاه کرد که این امر محقق شد و بعد از صدور حکم، کارمندان شهرداری وارد محوطه دانشگاه شده تا از قطع درختان جلوگیری کنند.

پس از صدور مجوز ماموران شهرداری برای جلوگیری از قطع درختان وارد محوطه دانشگاه می‌شوند اما با ممانعت حراست دانشگاه مواجه می گردند که در نهایت منجر به درگیری بین نیروهای شهرداری و پرسنل حراست دانشگاه می شود.

شهرداری تهران در این زمینه مدعی است که در جریان این موضوع کارکنان شهرداری توسط نیروهای دانشگاه تهران مورد ضرب و شتم قرار گرفتند . حتی بنا برادعای ناصرامانی عضو شورای شهر تهران، این برخورد به حدی بود که نیروهای حراست دانشگاه تهران قصد داشتند پرسنل شهرداری حاضر در محل درگیری را از ارتفاع بالا به پایین پرت کنند و لباس تعدادی از آنها را پاره و برای مقابله با آنها از گاز اشک آور استفاده کردند!

حمید جوانی شهردار منطقه ۳ تهران نیز در این زمینه مدعی شده است که نیروهای انسانی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مجهز به باتوم و گاز اشک اور بودند و نیروهای شهرداری را مورد ضرب و شتم قراردادند .

بنا براظهارات رئیس کمیسیون خدمات شهری و سلامت شورای اسلامی شهر تهران براساس حکم قضای فعلاً اقدامات متوقف شده است اما مسئولان دانشگاه همچنان اصرار دارند و  تلاش می‌کنند تا دوباره کار را آغاز کنند !

 

قطع درخت چیذر و ژئوفیزیک

 

تکذیب قطع درختان دانشکده مدیریت دانشگاه تهران

با این وجود مسئولان دانشگاه کاملا ماجرا را تکذیب می کنند. دکتر طاهر روشن‌دل رییس دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در این مورد اظهار کرد: در حال حاضر یک سری ساخت و سازهای توسعه ای در زمین های دانشکده مدیریت دانشگاه تهران انجام می دهیم، ولی هیچ قطع درختی در این فضا صورت نگرفته است و ما حتی یک درخت را قطع نکردیم.

وی در ادامه مدعی شد: اختلافات، شیطنت و درگیری های صنفی همواره در همه جا وجود داشته است و نمی‌دانم بر اساس چه مستنداتی این ادعاها مطرح می شود.

 

تکرارسناریویی نخ نما

اما انگار قرار نیست سریال گاه و بی گاه قطع درختان و تخریب باغ های پایتخت تمامی داشته باشد. سریالی که بارها و بارها در دوره مدیریت گذشتگان نیز رخ داده بود . اما اینبار حکایت، ادامه قصه کهنه ای بود که بیش از سال از تکرار آن می گذشت.  براساس گزارش های ساکنان محله چیذرماموران شهردارى منطقه یک تهران ساعت ٢ بامداد یکشنبه به فضای سبز داخل بوستان و فضاى سبز چیذر (محله عسگرى) هجوم برده و اقدام به قلع و قمع درختان بوستان کرده بودند.

جالب اینجاست که این دومین بار طی یک دهه اخیر است که ماموران شهردارى در پى از بین بردن این فضاى سبز، با هدف ساخت پارکینگ طبقاتى به جاى این بوستان هستند.

در دوره های گذشته شهردارى نیز در حالیکه ماموران شهردارى در حال تخریب این فضاى سبز بودند، با اجتماع اهالى محل و اعتراض آنها و به دنبال آن انتشار اخبار این اعتراض در رسانه ها، تخریب فضاى سبز متوقف و مجددا درخت هاى جدیدى کاشته شد.

شهرداری اما در این خصوص همچنان سکوت کرده است. گرچه یک منبع موثق در گفت و گو با خبرنگار تهران آنلاین اعلام کرده است که شهردار ناحیه ای که این حادثه در آن رخ داده است، توبیخ شده و حتی احتمال برکناری آن وجود دارد.

وی با تایید اینکه گویا صاحب زمین برای ( جابجایی) درختان مجوز داشته است گفت:  اما به هر حال ما نیز معتقدیم که مسئولان منطقه نباید به این شیوه و شبانه و مخفیانه دست به این اقدام می زدند و برای همین شخص خاطی ، توبیخ شده است.

با این حال وقوع این دو حادثه آنهم در عرض چند هفته باعث شده تا شهرداری با سوالات متعددی از سوی افکار عمومی مواجه باشد. اینکه چطور شهرداری که برای قطع درختان دانشگاه تهران حکم قضایی می گیرد و به ادعای خودش تا پای کشته شدن مامورانش عقب نمی نشیند، خودش در گوشه ای دیگر از این شهر اقدام به قطع درختان می کند؟!

حالا شهرداری تهران با رخ دادن این دو حادثه پی در پی با آزمونی سخت مواجه است. آزمونی که می تواند محکی باشد برای شعارهای این نهاد در حمایت از توسعه فضای سبز و برخورد با تخریب کنندگان فضاهای سبز و باغ ها.  همان شعارهای تکراری که در دوره های قبلی مدیریت شهری نیز بارها مطرح شدند اما عملا کمتر شاهد تحقق آن بودیم! این رفتار متناقض اما شهروندان را سردرگم کرده است ، به گونه ای که نمی دانند قسم حضرت عباس را باور کنند یا دم خروس را؟!

//انتهای پیام

Layer 1 ارسال نظر

Layer 1 آخرین اخبار

Layer 1 پربازدیدترین ها