زاکانی در نشست خبری:

انعقاد قرارداد با سپاه برای انجام پروژه های شهری/ ورود شهرداری به مسکن تکلیف قانونی است/ آخرین وضعیت رسیدگی به فساد در شهرداری و پرونده رسا تجارت

نشست خبری علیرضا زاکانی، شهردار تهران با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار تهران آنلاین؛ علیرضا زاکانی شهردار تهران در اولین نشست خبری خود که در محل آمفی تئاتر بوستان گفتگو برگزار شد گفت: ابتدا سه نکته را مختصر اعلام کنم. در آستانه شدن هستیم که در سطح انقلاب اسلامی شعارها به بهترین نحو در عرصه جهانی مورد استقبال قرار گرفته است و شرایطی فراهم کرده که نیازمند الگو برای شکل گیری تمدن نوین اسلامی هستیم.

 

دشمن می خواهد انقلاب در حد شعار باشد/ دولت جراحی بزرگی انجام داد

او افزود: تمام تلاش دشمنان انقلاب این بود که مانع شوند. می خواهند انقلاب را در حد شعار باقی بگذارند. هر کسی در مسیر ساختن باشد بی شک باید در جهت توسعه انقلاب تلاش کند. دشمن می خواهد مردم را در مقابل انقلاب قرار دهد.

شهردار تهران ادامه داد: توجه به ایجاد کارآمدی و زمینه امیدآفرینی وظیفه همه کسانی است که انقلاب و ایران را دوست دارد. باید امید در جامعه احیاشود.

زاکانی تصریح کرد: امروز ما در آستانه جراحی بزرگ قرار داریم و کسانی که جرات انجام دادن نداشتن دولت همان اقدامات را شجاعانه انجام می دهد. دولت آقای رئیسی شجاعت انجام خیلی از این امور را داشت.

 

تشریح برنامه ها تا 1404

شهردار تهران با اشاره به وضعیت پایتخت گفت: آثار باستانی در تهران تا 7 هزار سال قدمت دارد و پایتخت جمهوری اسلامی بزرگترین کلانشهر غرب آسیا است.

او با بیان اینکه 6 ماه اول را به ساماندهی و استقرار در شهرداری اختصاص دادیم، افزود: سال 1401 کارهای کوتاه مدت و تا شهریور 1403 کارهای میان مدت و باقی مسیر کارهای بلند مدت است. 90 کلان پروژه و 12 سیاست را دنبال می کنیم و جدول برنامه ای برای انجام اقدامات 405 پروژه را به خود اختصاص می دهد.

زاکانی ادامه داد: شعار ما تهران شهر تلاش و سرزندگی است  همه با هم باید تلاش و کوشش کنیم و مدیریت مشارکتی است و گفتمان ما خدمت است. بن بستی در تهران نداریم و موانع راه ما را نبسته و امید ما کم نشده است.

 

تاسیس خانه خبرنگاران در شهرداری

او گفت: تاسیس خانه خبرنگاران را در دستور کار داریم. بنده به عنوان کسی که قلم می زنم از این افراد حمایت می کنم.

 

تراکم فروشی خط قرمز ما است

زاکانی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه اطلاعات گفت: تراکم فروشی بر ای ما خط قرمز است و تا امروز 8 ماه در شهرداری هستیم تراکم فروشی نکردیم ولی دنبال ساخت و ساز هستیم. متعهد هستیم 180 واحد در سال طبق اصل 31 قانون اساسی تکلیف شده که ورود شهرداری ها به مسکن است.

شهردار تهران با اشاره به برخی تخلفات گفت: بخشی از این ها مربوط به پروانه های قبلی است. بلند مرتبه سازی در 11 طبقه در برخی پهنه ها قانونی است و منعی ندارد. به دنبال نوسازی شهری هستیم. مسکن بلای جان مردم شده است.

او با اشاره به اینکه بدون تراکم فروشی به سوی بهبود امور می رویم، افزود: سعی می کنیم نقش ما در مسکن چه ساخت و ساز و چه استیجاری پر رنگ باشد.

 

هزار واگن در مترو کم داریم

شهردار تهران در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص وضعیت ترافیکی پایتخت عنوان کرد: سال 1420 سند حمل و نقل دارد که 10 میلیون مسافر در مترو باید جابه جایی صورت گیرد. 7 خط مترو داریم که نیاز به تکمیل دارد. 1500 واگن در این خطوط مسافر جا به جا می کند که دو سوم آن نیاز به بازسازی دارد همچنین 1000 واگن در 7 خط کم دارد.

زاکانی تاکید کرد: خط 8 تا 11 هم وجود دارد که باید تا 1420 حدود 3700 مسافر جا به جا کند. بنا است تا ساخت و سازه تا 1420 محقق شود. اولویت ما تکمیل و بهره برداری 7 خط است که 20 ایستگاه دارد و با این کار نیازمند 70 هزار میلیارد تومان پول هستیم که مطلوبیت بهره مندی را دو برابر خواهیم کرد.

 

بارگذاری و ساخت و ساز در ایستگاه ها و حوالی آن برای تامین خطوط مترو

او ادامه داد: مطالعه 4 خط را و فعالیت خط 10 هم کلید زدیم تا شرایط به سمتی برود سقف 10 میلیون مسافر نه در 1420 بلکه در 1405 محقق شود و 15 سال زودتر در خدمت مردم قرار دهیم. خطوط 4 گانه 200 هزار میلیارد پول می خواهد که برای این بودجه، بارگذاری در ایستگاه ها و اطراف آن در نظر داریم تا هم نوسازی شهری صورت می گیرد و هم خدمات شهری ساماندهی می شود.

 

اول دوره، بخشی از اقلام حیاتی مترو صفر بود

زاکانی با اشاره به موضوع توسعه حوزه مترو گفت: 2 هزار میلیارد تومان قراردادی تنظیم می شود تا 700 دستگاه بازسازی شود. محدودیت در انتقال و بازسازی باید صورت بگیرد تا آسیب به خدمات نزند. برای تامین اقلام مورد نیاز یکی از اتفاقات تلخ این است که میزان بخشی از اقلام حیاتی مترو صفر است.

شهردار تهران ادامه داد: برای حدود 105 قطار ملی وارد مذاکره شدیم که بخشی از آن را دولت می دهد. مسیرهای دیگر هم امتحان کردیم تا میزان واگن ها را افزایش دهیم. مترو را به عنوان رکن حمل و نقلی محور امور می کنیم اما 2225 دستگاه اتوبوس از دوره پیش تحویل شد که دو سوم آن مربوط به بخش خصوصی بود.

 

حدود 900 دستگاه اتوبوس امسال وارد تهران می شود

او اضافه کرد: اتوبوس ها نیاز به بازسازی داشت و کفاف حمل و نقل مسافری با اتوبوس را نمی داد. با ایران خودرو قرارداد بستیم که 120 دستگاه وارد خطوط شده است. 3250 اتوبوس برای امسال برنامه ریزی شده که اضافه شود. 2 هزار دستگاه از طریق وزارت کشور قرار داد بسته شده که 900 دستگاه برای تهران است. حدود 1400 دستگاه در قانون بودجه متعهد شدیم تا بازسازی کنیم.

زاکانی با بیان فعالیت اتوبوس برقی در آینده نزدیک گفت: 50 دستگاه اتوبوس برقی به تهران وارد می شود و در کنار آن تاکسیرانی دنبال شد. 50 درصد تاکسی ها و 98 درصد ون ها نیز فرسوده است. 

 

سه شیفته شدن شهرداری از ماه آینده

شهردار تهران گفت: پیشنهاد ساعات کاری شناور داشتیم ولی پیشنهاد کار سه شیفت را دادیم. شیفت صبح 100 درصد امور، شیفت عصر 41 درصد و شیفت شب هم تلاش در حوزه خدمات شهری را برعهده می گیرد و ماه آینده ساعت کاری توسعه پیدا می کند. 

 

کاهش زمان صدور پروانه تا دو ماه

او در پاسخ به سوال خبرنگار صدا و سیما در خصوص اصلاح صدور پروانه های ساختمانی عنوان کرد:  120 مرحله برای صدور پروانه وجود دارد. در کسری از ساعت می توان پروانه صادر کرد اما اطلاعات سازمان های مختلف برخط نیست و استعلام ها زمان بر است و ده ماه زمان صدور پروانه است و گاهی تا 365 روز ادامه دارد. قدرالسهم شهرداری را در فرآیندها روان می کنیم و از طریق پایه آی تی بیس کردن امکانی فراهم می شود تا خدمات را تسریع کنیم. 

زاکانی افزود: وعده کاهش زمان تا پایان خرداد دو ماه خواهد بود. هر 6 ماه که زمان صدور پروانه کم می شود برای سرمایه گذار صرفه اقتصادی دارد و فرصت سرمایه گذاری را بیشتر می کنیم.

شهردار تهران با اشاره به اینکه گلوگاه ها را کاهش می دهیم، گفت: سعی در کاهش امور داریم. 

 

امضا طلایی شهرداری را به صفر می رسانیم

او در رابطه با وضعیت شفافیت در شهرداری گفت: خرید و فروش و پروژه ها را به سمت شفافیت می بریم. امضا طلایی در شهرداری را به سمت صفر میل می دهیم تا کار را شفاف کنیم. 

 

آخرین وضعیت پرونده قضایی رسا تجارت

زاکانی در پاسخ به سوال خبرنگار شرق در خصوص پرونده رسا تجارت گفت: شکایتی از قبل انجام شده بود و در دوره ای که حکم بنده نخورده بود این شکایت پس گرفته شده بود ولی پس از ورود بنده به شهرداری دوباره این شکایت صورت گرفت و در حوزه قضایی در حال بررسی است. حق و حقوق شهر را باید از طلبی که داریم بگیریم که متفاوت از مسیر قضایی است. کل حق و حقوق را لیست کردیم و املاکی که در این مسیر داده شده مشخص شد و الان در مسیر است.

او افزود: ماده 12 به شهردار اختیار می دهد تا توبیخ کند. یکسری پرونده از سابق مانده بود و ربطی به دوره شهردار خاصی نداشت که جمع بندی کردیم و برای تخلفات ارسال شد.  برخی از این پرونده ها سو استفاده است اما بخش دیگر قواعد شکلی است که رعایت نشده است. گاهی مدیری به نفع مردم به قانونی دقت لازم را نمی کند. این اقدام جنبه مفسده انگیزی ندارد و برای کل منطقه و محل تصمیم گرفته ولی دستگاه نظارت به عنوان تخلف دیده است که سریعا این پرونده ها تعیین تکلیف می شود. ما مدافع مدیرانمان هستیم و به سرعت تعیین تکلیف انجام می شود ولی خط قرمز ما مبارزه با فساد با شهرداری است اما باید مدیر جرات داشته باشد تا اقدام کند. 

شهردار تهران اظهار کرد: بخشی از این پرونده ها شکلی است و ماهیت فساد انگیز ندارد و ربطی به دوره ای هم ندارد. فساد هر کجا باشد بد است. 

 

لغو مجوز ساخت دو طبقه دیگر در پاساژ علا الدین 

شهردار تهران در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه فرهیختگان گفت: تعهد ما ساخت 180 هزار مسکن در یک سال است. مسکن یک ساله ساخته نمی شود و دو ساله است اما تعهد دادیم که سالانه مقداری معین ساخته شود همچنین117 هزار واحد آن بافت فرسوده و زمین های شهری را وارد چرخه مسکن می کنیم و سایر را تسهیلات می دهیم. قرارگاه تشکیل دادیم که قدرالسهم هر منطقه احصا شده است.

او در رابطه با ساختمان علا الدین گفت: دوره آقای قالیباف یک طبقه ساختمان آن که غیر قانونی ساخته شده بود تخریب شد ولی در دوره بعد از قالیباف اجازه ساخت دو طبقه گرفته شد و در دوره ما رای ماده 38  لغو و به نفع شهرداری حکم گرفتیم.

 

آخرین وضعیت املاک نجومی

زاکانی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در خصوص تخلفات هلدینگ یاس گفت: پرونده رسا تجارت همان هلدینگ یاس است و وظیفه ما شکایت بود که انجام شد و احقاق حقوق مردم را هم شخصا پیگیری می کنم. 

او در خصوص املاک نجومی گفت: دستگاه قضایی رسیدگی کرد و نظرش را هم گفت و بعد از آن کار خاصی نکردیم.

شهردار تهران در رابطه با نیروهای دوره گذشته افزود: 1400 نفر در دوره گذشته وارد شهرداری شدند. تنها 40 نفر جذب نشدند و سایرین در حال فعالیت هستند و 250 نفر ویژه جذب شدند. یک نفر در امتحان از 100 ، 7 شده است و نمی توانستیم این فرد را بگیریم اما مدیر با اختیار خودش جذب کرده است.

 

بیش از 4 هزار کودک خیابانی داریم

شهردار تهران در رابطه با سوال خبرنگار فارس مبنی بر وضعیت قرارگاه های آسیب اجتماعی و جمعیت عنوان کرد: مدیریت ما مشارکتی است. بخشی از آن شکل دادن قرارگاه است و مسئولین دور هم جمع می شوند و به هم کمک می کنند تا هدف اصلی محقق شود. آسیب های موجود در تهران زیبنده نیست.

زاکانی ادامه داد: در مدیریت شهری قبلی معتادین متجاهر رها شدند و از 10 هزار نفر به 21 هزار نفر رسیدند و 300 خانه قرمز مشخص شد که آلونک های این افراد بود اما رویکرد را تغییر دادیم. همه این ها آسیب شهری هستند. استانداری، فرمانداری تهران و شهر ری، سپاه، بسیج، ناجا، علوم پزشکی، دادستانی، دادگستری، سازمان ثبت، ستاد مبارزه با مواد مخدر و... همراه با شهرداری در این ستاد هستند که جلسه داشتیم و بنا شد سه کارگروه کودکان کار که 4 هزار کودک خیابانی داریم دیگری کارگروه زباله گردان و کارگروه سوم خانواده معتادین هستند که به آن ها رسیدگی می شود و هفته آینده گزارش این کارگروه ارائه می شود. در شهرداری برای معتادین متجاهر ظرفیت سازی شد و هم برای کودکان کار این ظرفیت ها در نظر گرفته شد. 

او با اشاره به شعار تهران خانواده گفت: شرایط کشور در حوزه جمعیت بحرانی است که باید از طریق مشوق ها این امور را توسعه داد.

 

عوارض شهری واقعی می شود

شهردار تهران در پاسخ به سوال خبرنگار دنیای اقتصاد در خصوص واقعی سازی عوارض افزود: واقعی سازی عوادرض در 5 سرفصل صورت گرفت. در برخی مناطق 40 درصد و در برخی صفر است. پهنه بندی کردیم و میانگین 20 درصد است. وعده هایی که دادیم را فراموش نکردیم. چهره شهر را در جنوب شهر تغییر می دهیم. اتاق شهردار پنجره به سمت شمال دارد و دیگر به سمت جنوبی دارد. جنوب فرسوده و دارای بافت های کهنه وقدیمی است.

 

سپاه در 118 کشور پروژه اجرا می کند/ بیش از 5 هزار میلیارد به شهر بازگشت داده شد

او در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر انعقاد قرارداد با نهادهای نظارتی گفت:  ارتباط با سپاه قبل و بعد اقای قالیباف بوده است. قرارگاه خاتم بخش اقتصادی دارد که توان انجام پروژه های بزرگ دارد و همه شهرداران نسبت به آن اقبال داشتند مگر برخورد سیاسی شود. با برخی کشورها جلسه داشتیم وعنوان شد مجموعه های قوی اقتصادی وابسته به نهادهای نظارتی در این کشورها فعالیت می کنند و اجرا 118 پروژه در کشورهای مختلف از سوی این مجموعه صورت می گیرد.

زاکانی در رابطه با فساد ستیزی عنوان کرد: هیچ گاه در طول عمرم دزد دزد نکرده ام و مبنای من فساد ستیزی است و اقدام می کنم. 5 هزار میلیارد به حق و حقوق شهر برگرداندیم. یکی از سازندگان دهه 80 امکانی گرفته که نصف قیمت واقعی بوده و ده ها هکتار دریافت کرده و تضییع حق صورت گرفته است. 

//انتهای پیام

Layer 1 ارسال نظر

Layer 1 آخرین اخبار

Layer 1 پربازدیدترین ها