شهرداری تهران از هک سایبری چقدر خسارت دید؟

طی دو هفته گذشته شهرداری تهران با حمله سایبری مواجه شد که در پی آن برخی سایت ها از دسترس خارج و اقدامات فشرده ای برای بازیابی اطلاعات شهروندی صورت گرفت اما به راستی چه هزینه ای به دلیل این اتفاق به مدیریت شهری تحمیل شد؟

به گزارش خبرنگار تهران آنلاین؛  12 خردادماه سال جاری خبر حمله سایبری به زیر ساخت های شهرداری تهران منتشر شد؛ بسیاری از سایت های شهروندی و زیرساختی مدیریت شهری نیز از دسترس خارج و برخی از دوربین های شهری طبق گفته های رئیس شورای شهر تهران نیز برای مدتی در مدار نبود. برخی نگرانی ها حکایت از احتمال پاک شدن اطلاعات شهرداری و شهروندی داشت به همین دلیل اخباری در فضای مجازی منتشر شد که تا اطلاع ثانوی سیستم های کارکنان شهرداری باید خاموش باشد. از این رو یک هفته سیستم ها خاموش ماند و در حال حاضر یکی یکی به مدار اضافه می شوند اما طی این اقدامات چه میزان خسارت به شهرداری تهران وارد شده است؟ 

 

بازیابی آرشیو شهرسازی به مرور امکان پذیر است/ تحمیل خسارت مالی به شهرداری در پی حملات سایبری

علی اصغر قائمی، عضو شورای شهر پایتخت و رئیس اسبق سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران با اشاره به هک شدن سایت شهرداری تهران گفت: تقریبا از 12 خرداد تا الان که 24 خرداد است 13 روز می گذرد و پس از ده روز به تازگی دوستان موفق شدند سیستم هایی که ضرورت استفاده دارد و در دفاتر خدمات الکترونیک مورد نیاز مردم است را بالا بیاورند و عملیاتی کنند. 

او افزود: روزهای اولیه اختلالاتی وجود داشت ولی امروز در صحن شورا سیستم ها را کنترل کردم شرایط بهتر شده و به تدریج سیستم ها بالا می آید. 

قائمی تاکید کرد: یکی از سیستم های پرکاربرد سیستم شهرسازی است که به دو سیستم اساسی دیگر شامل سیستم طرح تفصیلی و آرشیو پرونده های شهرسازی و درآمد وابسته است. 

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: خوشبختانه طرح تفصیلی عملیاتی شده ولی آرشیو بر اساس سنوات بالا می آید. ممکن است در برخی مصادیق ،فردی مراجعه ای داشته باشد و ببیند که سیستم پاسخ نمی دهد چرا که سابقه پرونده به بازه ای بر می گردد که هنوز داده ها بازیابی نشده است. اما سایر موارد عملیاتی است. 

قائمی تاکید کرد: غیر از سیستم های پایه که در هر صورت باید عملیاتی باشند مانند سیستم احراز هویت که فرد آن ها را نمی بیند حدود 18 سیستم کاربردی عملیاتی شده که در دسترس کارکنان و بخشی در دسترس مردم است. 

رئیس اسبق سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران  با بیان اینکه شهرداری باید اقدامات را تشدید کند، افزود: شهرداری عنوان کرد که طی سه هفته همه امور انجام می شود و الان نزدیک به پایان هفته دوم هستیم و طبق برنامه باید تا پایان هفته سوم یعنی هفته آینده سیستم ها بالا بیاید. 

قائمی ادامه داد: تهدیدهای سایبری همیشه بوده، هست و خواهد بود و خصلت این حوزه کاری همین است اما عمق این حملات در این دوره بیشتر بوده و دامنه گسترده تری داشته است ولی دو عامل کمک کرده است. یکی ضعف تجهیزات است که فرسوده شده و دوره بهره برداری تمام شده که باید نسبت به آن حساسیت داشت و یکسری گروهها و افراد حرفه ای را در این چند ساله از دست داده ایم که خود مزید بر علت است.

او در خصوص ضررهای مالی که طی این وضعیت به شهرداری تهران تحمیل شده است، گفت: بررسی های اجمالی انجام شده که هیچ یک مستند نیست. نمی خواهیم فشار جانبی به دوستان بیاوریم چرا که اولویت این است که همه چیز به حالت قبل بازگردد. تخمین هایی زده شده است اما باید دقیق شود. 

عضو شورای شهر تهران در پایان تصریح کرد: حتما خسارت وارد شده و تردیدی نیست. چقدر و چگونه این ضررها وارد شده باید محاسبه شود اما باید بگذاریم به شرایط عادی بازگردیم. 

 

شهرداری برای بالا آوردن داده ها هیجانی رفتار نکند/ برآرود خسارت شهرداری در اولویت نیست

پرویز سروری، نائب رئیس شورای شهر تهران در خصوص وضعیت خسارت وارده به شهرداری تهران در پی حملات سایبری گفت:  ما حساسیت روی این حوزه نداریم و تاکید داریم که سامانه خدمات شهرداری رابا ملاحظات ایمنی بالا بیاوریم و نباید ریسک کنیم و هیجانی رفتار کنیم. 

او افزود: آنچه که به عنوان افتخار محسوب می شود این است که عملیات مهم دشمن با پدافند آگاهانه شهرداری مواجه شد و ما توانستیم داده های مردم را در سامانه ها حفظ کنیم و یک به یک آن هار ا بالا می آوریم. 

سروری با بیان اینکه دشمن فکر نمی کرد که با این برنامه ریزی وسیع نتوانیم موفق شویم، گفت: دشمن دست به شایعات می زند و می خواهد فضا را مخدوش کند اما با تلاش شبانه روزی در فاوا حمله دفع شده و الان ویروس یابی و ویروس کشی  صورت می گیرد و سامانه به ایمنی می رسد که با اطمینان خاطر و با گرفتن روزنه ها می توان ادامه کار را انجام داد.

رئیس شورای عالی استان ها تاکید کرد:  حتما باید ملاحظات جدیدی را برای این کار داشته باشیم و نقاط آسیبی که باعث شده  این سطح به چالش کشیده شود باید شناسایی شود تا کارآمدتر از گذشته در حوزه پدافند سایبری وارد شویم.

//انتهای پیام

Layer 1 ارسال نظر

Layer 1 آخرین اخبار

Layer 1 پربازدیدترین ها