رئیس مرکز فوریت‌ های سایبری سازمان حفاظت محیط زیست:

افزایش قاچاق جوجه پرندگان شکاری در فضای مجازی/ ارجاع 80 پرونده تخلفات محیط زیستی فضای مجازی به مراجع قضایی

علیرضا ساجدین با اشاره به این که در سال 1400 بیش از 80 پرونده برای متخلفین محیط زیستی فضای مجازی تشکیل شده است، از افزایش قاچاق جوجه پرندگان شکاری و خرید و فروش آن در فضای مجازی خبر داد.

تهران آنلاین-پورحسین: ایجاد بسترهای جدید در هر جامعه ای در راستای تسهیل امور شهروندان همواره ممکن است علاوه بر مزایای فراوان با چالش هایی نیز مواجه شود. امری که در خصوص تمامی تکنولوژی های جدید از خودرو گرفته تا تلفن نیز صدق کرد و همواره برخی افراد از این وسایل جدید که در زندگی شهروندان مورد استفاده قرار می گرفتند، سواستفاده می کردند. این چالش اجتناب ناپذیر در خصوص فضای مجازی نیز صدق می کند و برخی سودجویان در راستای رسیدن به اهداف مجرمانه خود از این بستر استفاده می کنند. نمونه ای از آن تخلفات زیست محیطی است که به نظر می رسد با تشکیل مرکز فوریت‌ های سایبری سازمان حفاظت محیط زیست، عرصه بر مجرمین در این عرصه می تواند تنگ تر شود.

علیرضا ساجدین، رئیس مرکز فوریت‌ های سایبری یگان حفاظت محیط زیست در خصوص مهم ترین اقدامات در زمینه مقابله با جرائم محیط زیست در بستر مجازی به خبرنگار تهران آنلاین گفت: حلقه مفقوده در زمینه مقابله با جرائم محیط زیستی، مرکز سایبری یگان حفاظت محیط زیست بود زیرا تا چند سال پیش چنین مرکزی وجود نداشت و با توجه به افزایش جرائم در فضای مجازی، تاسیس این مرکز ضروری قلمداد شد.

او افزود: مرکز فوریت‌ های سایبری یگان حفاظت محیط زیست در مدت زمان کوتاهی که تاسیس شده، با وجود این که نیاز به بودجه و نیروی انسانی بیشتری داشته اما دست آوردهای خوبی به ارمغان آورده است که از جمله آن ها  در سال 1400می توان به تصویب جرائم محیط زیستی در فهرست مصادیق محتوای مجرمانه در فضای مجازی و اضافه شدن بند"م" تحت عنوان  مصادیق محتوای مجرمانه مرتبط با جرائم محیط زیستی در فضای مجازی توسط قوه قضائیه با همکاری خوب معاونت دادستانی کل کشور صورت گرفت.

این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: ایجاد پنل نظارتی برای نظارت بر کسب و کارها در فضای مجازی نیز از جمله اقدامات مهمی بود که در سال 1400 رخ داد تا بتوان پایش بر فعالیت کسب و کارها در فضای مجازی را انجام و تخلفات محیط زیستی صورت گرفته را به وزارت صنعت، معدن وتجارت گزارش کنیم. همچنین همکاری خوبی با پلیس فتا ناجا صورت گرفته است تا بتوان با بهره گیری از پنل اختصاصی، تخلفات محیط زیستی در فضای مجازی را به صورت دقیق تر مورد پایش و پیگیری قرار داد.

ساجدین ادامه داد: همچنین با درخواست و پیگیری فرماندهی یگان حفاظت سازمان محیط زیست، معاونت رصد و پایش زیست محیطی نیز ذیل ساختار فرماندهی یگان حفاظت محیط زیست ایجاد شده است تا کنترل هوشمند محیط زیست کشور به صورت دقیق تر صورت گیرد. بهره گیری از نظرات و پیشنهادات کارکنان یگان حفاظت محیط زیست کشور نیز در دستور کار قرار دارد و در همین راستا قسمتی در سایت سازمان حفاظت محیط زیست ایجاد شده است تا بتوان از این طریق نیز هم فکری لازم را انجام دهیم.

او افزود: آموزش کارکنان، فعال کردن واحدهای استانی و همکاری و تعامل با اصناف و پلیس امنیت اخلاقی نیز از جمله مهم ترین اقدامات سال گذشته بود. پس از این فعالیت ها بود که رصد فضای مجازی با دقت و گستردگی بیشتری در دستور کار قرار گرفته است و تخلفات محیط زیستی در فضای مجازی به صورت دقیق تر رصد می شود. پس از رصد، جمع آوری و احصای اطلاعات جرم رخ داده در فضای مجازی صورت می گیرد و پس از تشکیل پرونده، مراتب به مقام قضایی جهت رسیدگی گزارش می شود.

رئیس مرکز فوریت‌ های سایبری یگان حفاظت محیط زیست با اشاره به تخلفات محیط زیستی رخ داده در سال 1400 تصریح کرد: بیش از250 تخلف محیط زیستی در فضای مجازی در سال گذشته توسط این مرکز مورد پایش قرار گرفت که این تعداد تخلف منجر به تشکیل بیش از 80  مورد پرونده شد و متخلفین این پرونده ها به مراجع قضایی معرفی شدند.

ساجدین با تاکید بر این که برخورد سلبی تنها راه کاهش جرائم محیط زیستی نیست، گفت: تخلفات و جرائم مقوله ای نیست که بتوان در مدت زمان کوتاهی آن را متوقف کرد. از بدو شیوع کرونا در کشور، تخلفات، خرید و فروش و شکارهای غیرمجاز در فضای حقیقی کاهش پیدا کرد اما در همین بازه زمانی تخلفات زیست محیطی در فضای مجازی افزایش پیدا کرد و این نیز به همان علتی بود که در این بازه زمانی تلاش می شد تا بیشتر امور از طریق فضای مجازی انجام شود.

این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: در مقطعی قرار گرفته ایم که با توجه به گسترش بسترها در فضای مجازی، طبیعتا تخلفات نیز در این حوزه بیشتر خواهد شد و به سمتی حرکت می کنیم که جرائم در حال انتقال از فضای حقیقی به فضای مجازی است و به همین علت است که باید آموزش ها، آگاهی بخشی و فرهنگ سازی در میان جامعه بیشتر شود و مشخصا تا شهروندان آگاه نشوند و کمک نکنند نمی توان زنجیره قاچاق گونه های جانوری را متوقف کرد و از مردم نیز خواهش داریم نهایت مساعدت را داشته باشند و می توانند تخلفات محیط زیستی را به سامانه 1540 گزارش دهند.

او افزود: علاوه بر این شهروندان بویژه در فصل بهار در ورود به طبیعت باید هوشیار باشند و  حفاظت از گونه های جانوری را در اولویت قرار دهند. برای مثال اگر با  نوزاد گونه ای جانوری مواجه شدند از روی دلسوزی به مناطق شهری و منازل خود منتقل نکنند. زیرا که به احتمال بسیار زیاد، مادر آن حیوان برای شکار و تهیه غذا چند ساعتی آن گونه را تنها گذاشته و پس از مدتی باز خواهند گشت و به همین علت نباید با انتقال گونه های جانوری به منزل به آن ها و چرخه زیستی شان آسیب وارد کرد. 

رئیس مرکز فوریت‌ های سایبری یگان حفاظت محیط زیست با تاکید بر این که انتقال و خرید و فروش جوجه های پرندگان شکاری نیز جرم است، گفت: یکی از تخلفاتی که در دو سال اخیر به وفور شاهد وقوع آن در فضای مجازی بوده ایم، سرقت جوجه ها و تخم پرندگان شکاری از لانه های آن هاست که متاسفانه پس از این اقدام سودجویان  آن ها را در فضای مجازی خرید و فروش می کنند که این اقدامی مجرمانه است و حسب تشخیص دستگاه قضا می تواند مشمول پرداخت جزای نقدی و حبس تا 3 سال نیز شود. طبق قانون هر شخصی مبادرت به زنده ‌گیری، شکار، خرید، فروش، حمل، نگهداری، تخریب لانه، برداشت تخم و صدور پرندگان شکاری کند مشمول این جرائم می شود.

//انتهای پیام

Layer 1 ارسال نظر

Layer 1 آخرین اخبار

Layer 1 پربازدیدترین ها