دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار در گفتگوی اختصاصی با تهران آنلاین:

موج دوم گرد و غبار با شدت بیشتر در راه تهران است/ هنوز کانون های گرد و غبار اطراف تهران فعال نشدند

علی محمد طهماسبی با اشاره به این که موج دوم گرد و غبار در راه تهران است از تمدید وجود ریزگردها تا دو روز آینده در تهران خبر داد.

تهران آنلاین-پورحسین: ریزگردها پدیده ای بودند که در سال های اخیر کم تر به تهران سر می زدند و در حوالی استان های غربی کشور، زمین گیر می شدند اما این پدیده در روزهای اخیر تهران را نیز تحت تاثیر قرار داده و حتی شاخص هوای تهران را به فراتر از عدد 500 رسانده است. امری که تنفس در تهران را دشوار و چرایی آن در ذهن سوالی مهم ایجاد کرده است. ریزگردهایی که پس از روزهای طوفانی تهران در نوروز به پدیده غالب تبدیل شدند.

علی محمد طهماسبی، دبیر ستاد ملی ‌سیاستگذاری و هماهنگی ‌مدیریت‌ مقابله با پدیده گرد و غبار کشور در خصوص پدیده گرد و غبار در تهران به خبرنگار تهران آنلاین گفت: پدیده گرد و غبار تا صبح روز دوشنبه در تهران وجود خواهد داشت و تداوم این وضعیت به علت این است که جریانی جدید در کشورهای غربی ایران شکل گرفته است و امروز صبح وارد استان های غربی شده است و بزودی این موج دوم گرد و غبار به تهران می رسد.

او افزود: موج دوم شدت بیشتری دارد و ساعتی قبل به استان های کرمانشاه و ایلام وارد شده است و اگر این موج دوم وارد کشور نمی شد شاید نهایتا تا بعد از ظهر امروز وضعیت تهران به حالت نرمال خود باز می گشت اما هم زمان شدن موج اول و دوم گرد و غبار، تهران را تا صبح روز دوشنبه در وضعیت غیرطبیعی نگه می دارد.

این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: در هفته ها و ماه های آینده نیز ممکن است به علت گرم شدن هوا و کاهش بارندگی ها چنین پدیده ای در تهران رخ دهد. باید توجه داشت که تغییر فصل یکی از علل مهم پدیده گرد و غبار است زیرا دمای هوا دچار نوسان می شود و یک روز با هوای گرم و روز بعد با هوای سرد مواجه می شویم که این تغییر دما و نوسانات جوی اختلاف فشار ایجاد می کند و اختلاف فشار نیز شاهد بودیم که در روزهای اخیر موجب وقوع باد و طوفان شده بود که همین باد و طوفان منجر به پدیده گرد و غبار می شود.

طهماسبی ادامه داد: طبق ارزیابی های صورت گرفته اگر در هفته ها و ماه های آینده باز هم گرد و غبار به تهران برسد، شدت کم تری نسبت به آن چیزی که در روزهای اخیر شاهد بودیم، دارد. 

دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار با تاکید بر این که منشا گرد و غباری که امروز در تهران وجود دارد از کشورهای همسایه غربی است، گفت: اطراف تهران نیز کانون هایی وجود دارد اما آن چه که امروز رخ داده است منشا خارجی دارد و کانون های گرد و غبار اطراف تهران فعال نشده اند. در روز اولی که گرد و غبار وارد کشور شد، به علت این که وزش باد شدت داشت، اندکی نیز کانون های داخلی را فعال کرد اما در مجموع منشا اصلی کانون های گرد و غبار کشورهای همسایه بود.

او افزود: علت استمرار موج اول گرد و غبار در تهران در روز شنبه این بود که وزش باد در تهران به حداقل رسید و روند کاهش غلظت صورت نگرفت و باید منتظر ماند تا به تدریج ذرات معلق مانده در هوای تهران ریزش کنند.

طهماسبی تصریح کرد: کانون های گرد و غبار الزاما در اطراف تهران وجود ندارند و بیشتر استان های غربی و جنوب غربی هستند که در مسیر وزش باد قرار دارند و این گرد و غبارها را به سمت مرکز کشور سوق می دهند.

//انتهای پیام

Layer 1 ارسال نظر

Layer 1 آخرین اخبار

Layer 1 پربازدیدترین ها