نظر چهره ها در مورد شهری که در آن زندگی می کنند؛

تهران، پایتختی که قرار بود منتقل شود

محمد فنایی، پیشکسوت داوری فوتبال

 در یک دوره برای حل مشکلات تهران و خلوت کردن شهر پیشنهاد انتقال پایتخت به شهر های دیگر یا دست کم منتقل شدن تعدادی از سازمان ها و ارگان ها و وزارت خانه ها به خارج از تهران مطرح شد که متاسفانه در حد حرف و تئوری باقی ماند و هرگز به صورت جدی به این طرح که می توانست راه نجات تهران باشد پرداخته  نشد. درتمام اینها آنقدر مشکلات روی مشکلات تهران گذاشته است که هیچ راه نجاتی نمی توان برای رهایی از است وضعیت متصور بود. شاید درسال های گذشته که اقتصادی کشور شرایط بهتری داشت می شد روی طرح انتقال پایتخت یا تمرکز زدایی دولت و حکومت از تهران کار کرد و به تدریج این پروژه بزرگ را انجام داد اما امروز با توجه به وضعیت اقتصادی نا مناسب کشور و مشکلات عدیده اقتصادی که سنگ اندازی قدرت های بزرگ و شیوع کرونا به کشور ما تحمیل کرده است و در بحران کمبود بودجه برای اداره کشور، عملا چنین کار سخت و گرانی که به نظرم تنها راه حل مشکلات تهران است، غیر ممکن و نشدنی به نظر می رسد. حداقل به عنوان یک راه حل کوتاه یا میان مدت این موضوع دیگر قابل بحث و مطرح شدن نیست و شاید برای 50 یا 100 سال آینده و به شکل تدریجی بشود روی آن برنامه ریزی کرد. جای تاسف دارد که می بینیم در سال های گذشته نه تنها مشکلات تهران در زمینه های مختلف از ترافیک و آلودگی هوا و ساخت و ساز های بی رویه تا آب و گاز و برق و حمل و نقل عمومی نه تنها حل یا حتی کمتر نشده است که، هرسال و در هر دوره سرباری هم روی این بار گذاشته شده و پایتخت را به چنین وضعیتی رسانده است. مشکلاتی که وجود دارد باعث شده تا اغلب کسانی که در این شهر زندگی می کنند انسان های شاداب و خوشحالی نباشند.

آلودگی هوا باعث شده تا پزشکان به تهرانی ها به ویژه افراد سالخورده  یا دارای بیماری زمینه ای توصیه کنند که از تهران خارج شوند و به شمال کشور یا دیگر شهرها و روستاهای خلوت و خوش آب هوا بروند. از آن طرف  هم شاهد افزایش مهاجرت جوان ها از دیگر شهرستان ها به تهران هستیم که باعث شده به آسیب های اجتماعی دامن زده شود.همچنین افزایش هزینه تهیه مسکن از یک سو و بیکاری و تورم و کاهش قدرت خرید مردم از سوی دیگر، حاشیه نشینی در تهران را تقویت کرده است. موضوع دیگر اینکه از یک طرف به مردم می گوییم برای سلامت و شادابی خودتان ورزش کنید. خب حتی اگر مردم فرصت و حوصله  این کار را هم داشته باشند، با این وضعیت آلودگی هوا و هزینه های اجاره اماکن ورزشی در کجا باید ورزش کنند؟ در گذشته رفتار و مرام مردم این شهر جور دیگری بود و تهرانی ها مردمی مهربان تر، خیر تر، خوش برخورد تر و خیرخواه تر از امروز بودند که این موضوع نشان می دهد باید به روح و کالبد شهر توجه  بیشتری داشته باشیم. 

متاسفانه در گذشته مسئولان از دولت و استاندار و شورای شهر و شهردار و مجلس و دیگران چندان همدل و همفکر نبودند و همیشه یک جای کار لنگ می زد. . نتیجه اش هم شده تهرانی که امروز با انبوهی از مشکلات و کمبود ها و کاستی ها روبرو است. برای اینکه مشکلات اشباع شده تهران بیشتر نشود، دولت و شورای شهر و دیگر ارگان ها باید به کمک شهرداری بیایند و امیدوارم در این شرایط که تهران با انواع و اقسام مشکلات روبرو است، تمام مدیران و مسئولان  یکدل شده و دست در دست هم بدهند. حل یک شبه و کوتاه مدت این همه مشکلات و معضلات ریز و درشت انباشته شده طی سالهای طولانی میسر نیست، اما امیدوارم کارها و برنامه ریزی ها به گونه ای باشد که برای جوان ها و کودکان ما که آینده این مملکت هستند، تهران به شهر بهتر و سالم تری تبدیل شود.   

 

Layer 1 ارسال نظر

Layer 1 آخرین اخبار

Layer 1 پربازدیدترین ها