پرونده هفته/ سکوت شهرداری منطقه 18 در برابر ابرچالش ها؛

منطقه 18 جزیره ای رها شده درپایتخت؛ از قطع درختان و نابسامانی خدمات شهری تا تهدید جان شهروندان با شن چاله های قدیمی

"هر هفته یک منطقه" سلسله گزارشات پایگاه خبری تهران آنلاین است که سعی دارد هر هفته با بررسی یک منطقه از پایتخت مهم ترین چالش ها را برای بهبود اوضاع شهروندان به تصویر بکشد. این هفته به سراغ یکی از مناطق جنوب تهران رفتیم. منطقه ای که با ابرچالش ها دست و پنجه نرم می کند.

تهران آنلاین- سیمین برادران؛ بحث و بررسی منطقه 18 شهرداری تهران به ایستگاه پایانی خود رسید. خبرنگار تهران آنلاین طی هفته گذشته به مسائلی چون شن چاله، بازار آهن، وضعیت باغات و محله فیروزبهرام پرداخت و اما در ادامه به جمع بندی و طرح دیگر مشکلات حوزه خدمات شهری و پروژه های بلاتکلیف می پردازیم.

 

معرفی منطقه 18

منطقه ۱۸ شهرداری در جنوب غربی تهران واقع شده‌ و دارای اراضی عموما مسطح و با شیب ملایم از سمت شمال به جنوب است.

این منطقه از خیابان‌ها و محلات خلیج فارس شمالی و جنوبی، نوروزآباد، شادآباد، کوی ۱۷ شهریور (کوی مهرزاد)، سعیدآباد، شمس‌آباد، تولیددارو، شهرک ولی‌عصر شمالی و جنوبی (شهرک ولیعهد سابق)، یافت آباد شمالی و جنوبی (تهرانیه)، ابراهیم‌آباد، ارشد آباد، ترک آباد، عرب آباد، شهرک قائم،شهرک صادقیه، شهرک صاحب الزمان(عج)، شهرک مسلمین، بهداشت، شهرک امام خمینی (ره)، بازار آهن، گلدسته، شهرک دانش و کوی فردوس تشکیل شده‌است.

جمعیت منطقه ۱۸ شهر تهران براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ شمسی ایران، ۳۹۱۳۶۸ نفر (۱۱۵۱۵۱ خانوار) شامل ۱۹۹۶۲۳ مرد و ۱۹۱۷۴۵ زن می‌ باشد. طبق گزارش رابط شورایاری ها در سال ۱۳۹۹ سرانه فضای سبز منطقه ۱۷/۳۵ مترمربع، سرانه بهداشتی درمانی ۰/۷۵ مترمربع، سرانه فرهنگی ۰/۱۱ متر مربع، سرانه آموزشی ۱/۲۱ متر مربع، سرانه ورزشی ۰/۳۹ مترمربع و سرانه مذهبی ۱۸/۱۷ مترمربع است.

 

هوشیار

 

شهردار منطقه کیست؟

محمد فیاض، مصطفی سلیمی، وحید نوروزی و صارمی زاده از شهرداران این منطقه بوده اند. علی اصغر یعقوب هوشیار هم در آبان سال جاری به سمت شهردار منطقه ۱۸ شهر تهران منصوب شد. او پیش از این کاندیدای شهرداری شهر تبریز بوده است همچنین هوشیار شهرداری چند منطقه در تبریز را در کارنامه خود دارد.

 

معضلات منطقه 18

منطقه 18 در جنوب غربی پایتخت قرار دارد و از لحاظ توسعه یافتگی طی سالیان سال مورد بی توجهی قرار گرفته که جمله وعده های انتخاباتی کاندیداهای مختلف پایتخت توسعه مناطق جنوبی و کاهش فاصله مناطق جنوبی با شمالی است اما اگر قدمی در منطقه بزنید از منظر دید بصری و ساماندهی شهری در وضعیت قابل قبولی قرار ندارد. این منطقه از مسائل خدمات شهری و کمبود سرانه فضای سبز نیز رنج می برد. با این حال قطع درختان و تغییر کاربری فضای سبز طی سالیان سال در این منطقه به چشم می خورد. سال 98 نیز از وضعیت فضای سبز مناطق جدولی منتشر شد که وضعیت نابسامان این منطقه شهری که بخشی از آن در حریم است و معضلات بسیاری از این منظر دارد را نیز نشان می دهد.

 

فصای سبز

 

بر اساس پیگیری های میدانی معضلاتی چون بلاتکلیفی زمین‌های بایر کشاورزی وخطر تغییرکاربری به صورت غیرمجاز، عدم مقام سازی جداره‌های رودخانه کن در مجاورت بافت مسکونی، فرسوده بودن بافت مسکونی دراکثر محلات، ناامن بودن بوستان‌ها بدلیل حضور افراد بزهکار، فعالیت کارگاههای رنگ کاری و صنایع چوب در بافت مسکونی، وجود بازارآهن در بافت مسکونی، وجود دکل‌های فشار قوی در بافت مسکونی، وجود شن چاله ها، وجود بازار آهن، تغییر کاربری زمین های کشاورزی و وجود بخشی از این منطقه در حریم این محدوده گزارش شده است که در ادامه به آن می پردازیم.

 

وضعیت نابسامان خدمات شهری 

منطقه 18 از نظر بصری فاصله زیادی با خیلی از مناطق پایتخت دارد و شاید به دلیل فاصله از مرکز کمتر در اولویت قرار دارد. مهم ترین فعالیت شهرداری تهران ساماندهی اوضاع خدماتی است و سایر فعالیت ها در دسته بعدی قرار می گیرد به تعبیر دیگر وضعیت منطقه را باید از ساماندهی معابر و تمییز بودن محلات قضاوت کرد. 

این فیلم در بهمن ماه سال جاری در روز آفتابی و بدون بارندگی ضبط شده است

 

پروژه های نیمه تمام و بلاتکلیفی پروژه زیرگذر بهار

پروژه زیرگذر بهار از مهرماه سال 95 کلید خورد و در حال حاضر مهم ترین پروژه نیمه تمام این منطقه به حساب می آید که در فیلم ذیل به نظر می رسد عملیات این پروژه که در مراحل نهایی قرار دارد، متوقف شده است.

 

جولان گورستان آهن قراضه در منطقه 18 

بازار آهن که در سال ۶۸ به منطقه۱۸ منتقل شده است آنقدر گسترش پیدا کرده است که از شمال به بزرگراه زرند، از سمت شرق به محله فردوس، از غرب به محله ۱۷ شهریور و شادآباد و از سمت جنوب به محله‌های امام خمینی (ره) و صاحب الزمان (عج) رسیده است. این بازار آنقدر قدرت گرفته است که نه تنها تکان نمی خورد بلکه هر روز بزرگ و بزرگ و بزرگ تر می شود.

جلوی هر کدام از مغازه‌ها تا چشم کار می‌کند آهن بر روی هم انبار شده است که گاهی وزن آنها به چند تن می رسد. جالب است بدانید سال 93 اعضای شورای اسلامی شهر تهران در هفتاد و نهمین جلسه علنی خود، با بررسی وضعیت منطقه 18شهرداری تهران، وجود بازار آهن و صنایع مزاحم و آلاینده را بلای جان مردم این منطقه دانستند. دبیر شورایاری این منطقه هم در سال های 95 و 99 به شورای شهر می آید و از بازار آهن گلایه می کند اما شهرداری طی سه دوره مدیریت شهری اقدام موثری برای این محدوده انجام نمی دهد و مطالبات مردم هر روز مانند بازار آهن فربه تر می شود.

سال 95 معاون دادستان تهران شرایط بازار آهن منطقه 18 را نمونه‌ای از قانون شکنی دانست و خاطرنشان کرد که برخی از کسبه در بازار آهن از گذشته آمده‌اند و بخش قابل توجهی از معابر عمومی و سطح خیابان ها را به اشغال خودشان درآورده‌اند.

اما مشخص نیست چرا شهرداری در سه دوره مدیریتی خود اقدام لازمی صورت نمی دهد و چرا باغات این بازار زیر سایه آهن جان می دهد اگر چه در حال حاضر هم و در دوره جدید مدیریت شهری همچنان خبری از ساماندهی و رفع مشکلات شهروندان منطقه 18 نیست.

سالیان سال است که مردم محلی اشغال گسترده معابر، تخریب معابر عمومی،  ایجاد زواید فیزیکی مانند جرثقیل بر درب بنگاه ها در معابر عمومی جهت تخلیه و بارگیری آهن، وجود مشاغل مزاحم گسترده در داخل بازار آهن، وجود صنایع الاینده، وجود فضای رها شده گسترده شهری در قلب مناطق مسکونی، ایجاد انواع آلودگی هوا، خاک، آب،  ایجاد آلودگی صوتی تخریب باغات،  تغییر کاربری مزروعی به تجاری، تردد گسترده وسایط نقلیه سنگین، دودزا و فرسوده ،تردد روزانه هفت هزار تردد انواع وسایط نقلیه سنگین، وجود انواع آسیب های اجتماعی به دلیل فضای رها شده شهری، ایجاد ترافیک سنگین به دلیل سد معبر گسترده، فروش بار مغایر را جز مشکلات خود در بازار آهن طرح کرده اند اما خبری از تغییر نیست.

(گزارش کامل را در لینک ذیل بخوانیدتخریب شبانه باغات برای توسعه بازار آهن)

شن چاله

 

سوداگران دنبال شهرک سازی داخل گود هستند

 

وجود شن چاله های غول پیکر جزئی از معضلات منطقه 18 به حساب می آید. آن زمان ها که ساخت و ساز در تهران رونق داشت و فربه از توسعه پایتخت شده بودیم فکرش را نمی کردیم که مواد خام این همه ساخت و ساز با کندن جان و خاک منطقه دیگر تامین می شود و حالا دست تنها رها شده است. معدن شن و ماسه تهران در منطقه 18 قرار دارد که حالا اجازه برداشت ندارند اما آنقدرها گود شده که هیچ کس جرات نمی کند از آن بالا به پایین نگاه کند. 120 متر!

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در سال 96 و طی گفتگویی عنوان می کند «در حال حاضر میزان گود برداری‌ها در جهان بین ۳۰ تا ۴۰ متر است این در حالی است که تهران با عمق گودبرداری ۷۰ متر رکورد دار عمیق‌ترین گودبرداری در جهان است » فارغ از اینکه خودمان رکورد خودمان را هم زده ایم
حال تصور کنید پایتخت با بحران هایی چون سیل، زلزله، فرونشست و... هم مواجه است. هر یک از این رخدادها چه بر سر مناطق مسکونی و بزرگراه ها و پل های مجاور شن چاله می آورد. عمق فاجعه آنقدر زیاد است مدیران شهری نیز مخاطره شن چاله منطقه 18 را تائید می کنند. معاون شهردار تهران در این خصوص می گوید که «برداشت قانونی از شن‌چاله‌ها، صرفاً تا عمق ۳۰متر، مجاز است اما مالکین بخش اعظمی از این شن چاله‌ها اقدام به برداشت بعضاً تا عمق ۱۲۰متر کرده‌اند که این اقدام موجب تشدید خطر فرونشست و وقوع سیلاب‌‌ فصلی شده است و هزینه پایدارسازی دیواره ها بر عهده مالکان و بهره برداران قرار دارد.»

 اجرای طرح های عجله ای، احتمال سپردن چاله به دست سوداگران ساخت و ساز و شهرک سازی، رها کردن گود به حال خود، عدم توجه به مقاوم سازی و غفلت از سازه های شهری خود از چالش هایی است که انتظار می رود شهرداری این منطقه نسبت به آن واکنش شدید داشته باشد و در برابر رسانه و مردم پاسخگویی صحیحی صورت دهد

(گزارش کامل را در لینک ذیل بخوانید؛ هشدار؛ شن چاله خانه ها را قورت می دهد)

 

تخریب باغات برای ساخت قلیان سرا در حریم منطقه 18 !

بخش قابل توجهی از حریم تهران که در منطقه 18 شهرداری قرار دارد تبدیل به قلیان سرا شده است. گرچه پیش از این باغات و زمین های کشاورزی در این منطقه وجود داشت اما حالا سر درهای شیک و لوکس جای باغات و درختان سر به فلک کشیده را گرفته و در کوچه های بدون امکاناتِ خدماتی میزبان مجالس و مهمانی ها هستند. نکته قابل توجه در این محدوده نبود مجوز فعالیت برخی تغییر کاربری هاست اما چرا شهرداری منطقه 18 در برابر فعالیت متخلفانه برخی از این واحدها سکوت کرده است؟ واحدهایی که شیک، لوکس و با هزینه گزاف بنا نهاده شده است چرا باید جای باغات پایتخت را بگیرد و اصلا در حریم تهران فعالیت داشته باشند.

(گزارش کامل و اسناد مربوطه در این مورد را در لینک ذیل بخوانید  عضو شورای شهر: فعالیت بدون مجوز بدون سند مالکیت)

 

اعدام درختان منطقه 18 به روش نوین

ساخت و ساز در باغات، جز پرونده های پر حاشیه است که طی یک دهه اخیر بسیار بدان پرداخته شده تا جایی که قوانین ساری و جاری را تغییر داده است. فعالان محیط زیست از سالیان پیش نسبت به تغییر کاربری باغات و ساخت و ساز در آن ها به عنوان ریه های تنفسی پایتخت هشدار داده اند. ابتدا تلاش برای ساخت و ساز در باغات به مصوبه خانه باغ انجامید اما خلا قانونی در این میان دیده می شود و آن هم خشک کردن درختان است اما این بار خشک کردن درختان به روشی نوین!

خشک کردن درختان در مناطق شمالی پایتخت از آنجا که تردد فعالان محیط زیست بالاتر است بیشتر به چشم می خورد و واکنش های زیادی با خود به همراه خواهد داشت اما گردن درختان مناطق جنوبی پایتخت به روش حصارکنی بریده می شود و هیچ کس نه مطلع می شود و اگر هم مطلع باشند واکنشی بدان نشان نمی دهند. تعداد زیادی از درختان منطقه 18 طی سالیان اخیر قلع و قمع شدند و این روش همچنان ادامه دارد.

کشاورزی در بخشی از زمین های منطقه 18 باید صورت گیرد و اساسا کاربری دیگری ندارد اما برخی از این زمین ها خشک شده تا برای ساخت و ساز حاضر شود. گرچه برخی از این اسناد مربوط به سال های گذشته است اما گویا این روند در شهرداری روال بوده و همچنان خشک کردن درختان با حصارکشی، تغییر کاربری و از بین بردن زمین های کشاورزی و باغات در پیشانی این منطقه ثبت شده است. چنانچه مدیریت شهری با همین فرمان پیش رود نه تنها چیزی از زمین های این منطقه از پایتخت نمی ماند بلکه تخریب حریم شدت می گیرد و احداث کارخانه ها، آلودگی هوا، نبود آب سالم و هوا در محدوده ادامه دارد...

(گزارش کامل را در لینک ذیل بخوانید؛ اعدام درختان منطقه 18 به روش نوین + سند)

 

و اما بعد...

منطقه 18 شهرداری تهران که در جنوب غربی پایتخت قرار دارد به نظر می رسد به دلیل دورافتادگی چندان مورد توجه نیست و اگر چشمانتان را ببیندید و در محلات این منطقه قدم بزنید به سختی می توان تشخیص دهید که در گوشه ای از پایتخت قرار دارید. کمبود سرانه های مختلف، اوضاع نابسامان خدمات شهری، پروژه های بلاتکلیف، تغییر کاربری ها، از بین رفتن درختان و فضای سبز به نفع توسعه شهرک های مسکونی و سایر امور خدماتی، عدم برخورد با برخی تخلفات در حریم، آلودگی صوتی و هوا، وجود معضل بزرگ شن چاله و... زندگی شهروندان این منطقه را پر مخاطره کرده است و انواع آسیب ها را به این منطقه سرازیر می کند. این در حالی است که علی رغم پیگیری های مکرر خبرنگار برای پاسخگویی شهرداری این منطقه به معضلات یاد شده در این پرونده، همچنان پاسخی از این مدیریت شهری دریافت نشده است. این مشکلات را اگر به سکوت شهرداری منطقه و عدم پاسخگویی نیز بیافزاییم اوضاع نابسامان تر خواهد شد. گرچه در بودجه شهرداری برای سال 1401 توجه ویژه به این منطقه شده است حال باید دید شهرداری منطقه 18 تا چه اندازه توان استفاده از ظرفیت موجود را خواهد داشت.

کلام آخر

 

گفتنی است خبرنگاران پایگاه خبری تهران آنلاین تلاش بسیاری برای ارتباط و ارائه توضیحات لازم از مسئول مربوطه داشتند و تماس مکرری با این مجموعه وجود داشت ولی پاسخی دریافت نشد و با وجود اینکه روش ما در مطالب اینچنینی با توضیح دستگاه اجرایی و مسئول مربوطه است اما این مطلب بدون توضیح ارایه شد.

//انتهای پیام 

Layer 1 ارسال نظر

Layer 1 آخرین اخبار

Layer 1 پربازدیدترین ها