روایت تهران آنلاین از هفته گذشته مجموعه مدیریت شهری پایتخت؛

از جر و بحث پلیس با اعضای شورا تا پیشگیری از یک انتصاب پرحاشیه

واکنش پلیس به اظهار نظر اعضای شورای شهر تهران درخصوص مناطق پرآسیب، آغاز جمع آوری معتادان متجاهر، اظهار نظر نگران کننده معاون شهرسازی و معماری شهردار درخصوص قفل زدن مدیران گذشته بر روند ساخت و ساز و طرح دو فوریتی که در صحن شورای شهر مطرح نشد! از مهم ترین رویدادهای هفته گذشته مدیریت شهری تهران بود .

به گزارش تهران آنلاین- نورا حسینی؛ بعد ازماه ها برگزاری جلسه هماهنگی قرارگاه اجتماعی در شهرداری تهران، سرانجام اولین گام عملیاتی قرارگاه اجتماعی شهر تهران برداشته است. پلیس جمع آوری معتادان متجاهر در شهر تهران را آغاز کرد. شهردار تهران پیش از این اعلام کرده بود روند ساماندهی معتادان متجاهر را تا آنجا دنبال می کند که دست افراد بهبودیافته را به دست مسجدی ها می دهد

معتاد

 

ماجرای طرح ضربتی جمع آوری معتادان

شهردار تهران 25 آذر ماه در میان نخبگان منطقه 17 قول داده بود تا دو ماه آینده دیگر معتاد متجاهری در سطح شهر تهران دیده نشود . او پیش از این گفته بود ساماندهی معتادان متجاهر تا آن جا ادامه دارد که این افراد را بتوان دست در دست افرادی داد که داخل مساجد هستند و 4 ، 5 سالی شهرداری پای این افراد می مانند. 

جمع آوری معتادان متجاهر از دره فرحزادی آغاز شده ودر محلات شوش ، هرندی و... ادامه دارد . شهردار تهران گفته است که  مناطق ۱۹، ۱۵، ۱۶، ۴، ۵، ۲ و ۱۲ به‌عنوان مناطق درگیر با معضل معتادان متجاهر مشخص شده است . 

7برنامه اصلی در ساماندهی معتادان متجاهر در نظرگرفته شده  است.  تعیین 4نقطه در 4پهنه مختلف شهر و توسعه آنها برای ایجاد مراکز ویژه نگهداری معتادان متجاهر،  شناسایی محدوده‌هایی که معتادان متجاهر اغلب در آنجا حضور دارند (که مناطق 2، 5، 4، 12، 15، 16 و 19شناسایی شده‌اند)، انتقال آنها به مراکز نگهداری موقت و تلاش برای ترک  اعتیاد آنها، انتقال گروه‌های خاص معتادان مثل معتادان متجاهر خانم، دارای زخم باز، کبَر و صِغَر سن به مراکز ویژه، تغییر کاربری برخی از گرمخانه‌های تهران و استانداردسازی آنها برای نگهداری معتادان جمع‌آوری‌شده، رساندن فرد پاک‌شده از اعتیاد به کانون‌های قابل اعتماد، استفاده از ظرفیت‌های مساجد و حل مشکل قانونی منع پذیرش معتادان بالای ۶۵ سال و اتباع جزو هدف گذاری های شهرداری در این حوزه هستند . 

شورای شهر

 

شورای شهر تهران چه خبر؟

این هفته بعد از مدت ها که گزارش دهی مدیران سابق شهرداری در صحن شورا متوقف شده بود، میثم امرودی رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران به همراه معاونانش به صحن شورا آمد. براساس اخبار غیررسمی تصمیم بر این بوده که امین توکلی زاده همزمان معاون امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری و سرپرست سازمان باشد و امرودی از این سمت کنار گذاشته شود  که این با مخالفت برخی از اعضای شورای شهر تهران رو به رو شده است .

مهدی چمران در ابتدای جلسه شورای از طرح یک دوفوریتی خبر داد اما با مذاکرات پیوسته برخی از اعضای شورای شهر با لطف اله فروزنده و رایزنی هایی که اعضا با یکدیگر داشتند، رییس شورا تا انتهای جلسه دیگر سخنی از این دو فوریتی و محتوایش به میان نیاورد. او در جلسه بعدی شورای شهر تهران درخصوص این دو فوریتی توضیح داد که دوستان پیشنهاد دادند که در شهرداری تهران پست‌های دو شغله نداشته باشیم که من هم این طرح را امضاء کردم اما عدم استفاده از دو شغله‌ها متن قانون است و در این زمینه با آقای زاکانی صحبت کردیم و او هم تاکید کرد که به قانون تمکین کرده و بنا ندارد که خلاف قانون کاری کند که خود به خود این مسئله وصول نشد.

درجلسه روز سه شنبه شورای شهر تهران ،معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران گفت که امسال سال تولید، مانع زدایی و پشتیبانی‌هاست، اما دوستان قبل از ما قفل‌های زیادی را به عناوین مختلفی مانند ضابطه و مقررات ایجاد کردند و عملا سازنده‌ها تمایلی برای ساخت‌وساز در شهر تهران ندارند. این درحالی است که محمد سالاری عضو شورای پنجم شهر تهران تاکید کرد که شورا و شهرداری گذشته بر ساخت و ساز غیر قانونی و خلاف ضابطه قفل زده اند و باز کردن این ‎قفل یعنی ‎فساد، ‎رانت و ‎امضای طلایی و با رونق تولید متفاوت است.

  هفته آینده لایحه بودجه 1401 شهرداری تهران به شورای شهر ارائه می شود درحالی که تاکنون تنها 52 درصد بودجه سال 1400 محقق شده گفته می شود ممکن است لایحه پیشنهادی تا 70 هزار میلیارد هم افزایش داشته باشد . اما برخی رقم لایحه بودجه سال آینده شهرداری را نزدیک به 50 هزار میلیارد تومان عنوان کرده اند . 

 

حبیب کاشانی

 

جمله طلایی هفته 

حبیب کاشانی را می توان ستاره چند هفته اخیر شورای شهر تهران دانست . او هفته پیش در خصوص دو قرار داد میلیاردی پر ابهام در شهرداری تذکر داد. موضوع این قرار دادها برف روبی، هرس و شاخه زنی در یکی از مناطق تهران بود که گفت:  توضیحات شهرداری  ابهامات من را چند برابر کردند. از شهردار منطقه ۳ می‌خواهم اطلاعاتی را بدهند که من بتوانم از همین جا اعلام کنم که ابهاماتم رفع شده است اگر اینطور نشود مجبور می شوم به نهادهای نظارتی گزارش دهم.

او درخصوص یک انتصاب در شهرداری تهران هم گفت: نگرانی من و گلایه من این است که این پست های من در آوردی خلق الساعه از کجا می آید و در شهرداری عنوان می شود که به‌نظرم باید در گینس ثبت شود.

 

مدی اقراریان

 

چهره هفته 

 مهدی اقراریان تا کنون نسبت به 3 انتصاب در شهرداری که روال قانونی را طی نکرده، تذکر داده است ، سرپرست  سازمان زیباسازی و سازمان ورزش که احکام آنها هنوز قطعی نشده است و به گفته این عضو شورای شهر تهران تنها 4 ماه از زمان انتصاب فرصت دارند تا با تغییر اساسنامه و تصویب آن درصحن این انتصابات را قانونی کنند که فرصت چندانی هم باقی نمانده است . او این هفته نسبت به انتصاب سرپرست سازمان رفاه، خدمات اجتماعی و مشارکت های مردمی شهرداری  تذکر داد و گفت: سلسله انتصابات خارج از رویه پشت سر هم دارد اتفاق می افتد و ما هم علاقه مند نیستیم اینها را در صحن شورا مطرح کنیم اما چاره دیگری هم نداریم. وقتی می بینیم که به اصول اولیه در امر انتصابات توجه نمی کنند و به تذکرات اعضای شورا نیز توجه نمی شود مجبوریم آنرا در صحن مطرح کنیم.

 با عنایت به اینکه مدیر عامل سابق سازمان رفاه به عنوان مامور مشغول به خدمت بوده و پایان کار او در تاریخ ۳۰ آبان اعلام شد اما به رغم صراحت تبصره یک بند ه ماده ۱۹ اساسنامه سازمان در صورت تعلیق و استعفا و خاتمه خدمت و یا برکناری مدیرعامل برحسب اعلام نیاز یکی از مدیران یا مسئولان سازمان وظایف مدیران را حداکثر به مدت دو ماه عهده دار خواهد بود. براساس اخبار غیررسمی شخصی از بیرون شهرداری به عنوان سرپرست قرار گرفته است در حالی که من هیچ حکمی ندیدم. فردی از بیرون در اتاق مدیرعامل نشسته و ترتیب های قانونی رعایت نشده است. نمی توانیم دم از قانون بزنیم و خودمان به آن عمل نکنیم.

 

عضو شورای شهر تهران/ سایه سنگین کانال متعفن فاضلاب روی زندگی اهالی عباس  آباد - همشهری آنلاین

 

 اتفاق عجیب هفته 

این هفته ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران درجریان ارائه گزارش محله‌گردی‌اش از شهرک «رضویه» گفت که ما در محله رضویه منطقه 12 با پدیده شگفتی رو به رو شدیم. حضور معتادان متجاهر به صورت سازمان‌دهی شده در یک منطقه مشخص به صورت جمعی با دیده‌بانی و نگهبانی و پرتاب سنگ و ترقه و حتی به گفته اهالی، تیراندازی به سمت کسانی که قصد نزدیک شدن به آنان را داشته باشند! البته خودشان هر ساعتی که اراده کنند، در معابر و کوچه‌های محله برای جمع‌آوری پسماندهای خشک و سرقت المان‌های شهری و سرقت منازل و مغازه‌های مردم با هیچ محدودیتی مواجه نیستند. این محله نیز مثل محله شهید هرندی مهم‌ترین موضوع و خواسته‌ی مردم، امنیت است که این افراد از آنان سلب کرده‌اند و اهالی ساکن کوه‌سنگی و ارتفاعات مشرف بر محله می‌گویند تنها بیرون آمدن از منازل به ویژه برای خانم‌ها و کودکان امکان ندارد و از سرقت و به یغما بردن وسایل همراه خانم‌ها توسط این مهمانان ناخوانده داستان‌های وحشتناکی را نقل می‌کردند.

اما سردار حسین رحیمی این سخنان را تکذیب کرد و تذکر جدی به این عضو داد. عضو شورای شهر تهران فیلم بازدید خود و سخنان اهالی را منتشر کرد که رییس پلیس پایتخت باز هم نسبت به آن واکنش نشان داد و گفت: معتاد متجاهر براساس وضعیت جسمانی اش نمی‌تواند راه برود، چگونه می‌خواهد اسلحه داشته باشد؟

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اهالی آن منطقه (شهرک رضویه) می‌گویند که قاچاقچیان مسلح در آن شهرک حضور دارند گفت: به هیچ عنوان چنین چیزی را تأیید نمی‌کنم.

فرمانده انتظامی پایتخت در واکنش به فیلمی که از سوی امانی عضو شورای شهر منتشر شده و در آن فیلم صدای شلیک اسلحه شنیده می‌شود، گفت: این مسئله کار سختی نیست که روی یک فیلم صدا گذاشته و ادعا شود که دارد در فلان منطقه تیراندازی می‌شود.

رحیمی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه زهرا شمس احسان عضو دیگر شورای شهر تهران اعلام کرده است که بیش از ۲۶ هزار نقطه ناامن در تهران شناسایی شده ولی تاکنون اقدامی برای رفع مشکل صورت نگرفته است، آیا پلیس این صحبت‌ها را تأیید می‌کند یا خیر، گفت: یکی از خانم‌های عضو شورای شهر گفته بود ۲۶ هزار نقطه نا امن در تهران وجود دارد که من این موضوع را رد می‌کنم، چنین چیزی اصلاً وجود ندارد. من مسئول امنیت شهر هستم و با قدرت می‌گویم هیچ نقطه ناامنی در تهران نداریم، بدترین محلی که از لحاظ ناامنی می‌توان نام برد «دره فرحزاد» است که رفتیم و بازدیدهای لازم انجام شده است و حتی آن محل هم ناامن نیست.

 

اتوبوس های تندرو (BRT) | تصویر تهران | تهران ایمیج

 

خبر خوب هفته 

65 اتوبوس به زودی به ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران افزوده می شود . این اتوبوس ها همانند 110 اتوبوسی که دو ماه پیش به ناوگن حمل و نقل عمومی شهر تهران افزوده شد حاصل تلاش های مدیریت شهری گذشته و پیگیری های مدیریت کنونی شهر تهران است.

//انتهای پیام

Layer 1 ارسال نظر

Layer 1 آخرین اخبار

Layer 1 پربازدیدترین ها