تهران را بیشتر بشناسیم؛

الهیه تهران از گذشته تا کنون

محله اعیان نشین الهیه از گذشته های دور جز روستاهای زرگنده بوده و تاریخ و سرگذشت مفصلی در دل خود دارد. اما الهیه قدیم چه تفاوتی با الهیه تهران جدید دارد؟

به گزارش خبرنگار تهران آنلاین؛ الهیه تهران! محله ای اعیان نشین که جذابیت زیادی برای بساز بفروش ها دارد و برج های لاکچری سر به فلک کشیده زیادی در خود جای داده اما زمانی این محله به باغات خود شهرت داشته است که در حال حاضر از بین رفته اند و معدود باغات به جا مانده مربوط به اقامتگاه های خارجی ها است که شاید تنها لکه سبز به جا مانده همین اقامت گاه های چند هکتاری است.

 رومی

 

وجه تسمیه پل رومی چیست؟ - همشهری آنلاین

 

جایگاه الهیه در طهران قدیم

فراموش نکنید که تهران جدید در گذشته شامل روستاهای زیادی بوده و شاید 250 روستا در محدوده تهران جدید قرار داشته که امروزه یا همگی محو شده و یا تبدیل به محلات امروزی شده اند. تهران قدیم در گذشته تا محدوده توپخانه بوده که بعدها مرزهایش گسترش پیدا کرده و تا چهارراه ولیعصر ادامه داشته است. طهرانیان قدیم برای حضور در منطقه ییلاقی شمیرانات و محدوده الهیه بار سفر می بستند و حتی نمازشان را شکسته می خواندند. از این رو الهیه در طهران قدیم از توابع روستای زرگنده به حساب می آمد و بیشتر محل تفریح بوده است.

 

الهیه تهران در کجا واقع شده است؟

 

از نظر موقعیت و نقشه می‌توان گفت که غرب الهیه تا خیابان ولیعصر نیز امتداد دارد و از جنوب به پارک وی میرسد. این منطقه در حال حاضر از جنوب شرق به پل صدر و محله زرگنده، از شمال شرق به تجریش و از جنوب غرب به به بزرگراه مدرس ختم می شود. شرق آن نیز تا جاده قدیم شمیران و پل رومی امتداد پیدا می‌کند. بنابراین همان‌طور که مشخص است این منطقه وسعت قابل توجهی را شامل می‌شود.ناحیه 7 منطقه یک به منطقه الهیه اختصاص پیدا کرده است. در همسایگی خود محلات قدیمی کوچه باغ‌های تجریش را دارد و شرق آن نیز منطقه سرسبز قیطریه واقع شده است. از نظر دسترسی خیابان شریعتی در شرق آن واقع شده است.این محله از طریق ایستگاه های مترو صدر و قیطریه قابل دسترسی است.

 

آیا الهیه از پل رومی شکل گرفت؟

 

قسمتی از محدوده الهیه به واسطه حضور اقامتگاه سفیران ترکیه که در آن زمان زمین های رها شده روستاهای شمیران بود ایجاد می شود که نام پل رومی به خود می گیرد. از پل رومی که عبور می کنید دو اقامتگاه و لکه سبز بزرگ که برای آلمان، روسیه و ترکیه است را مشاهده می کنید البته در اطراف این فضاها، برج باغ هایی وجود دارد و آهن های سر به فلک کشیده نمای نازیبایی به این محدوده داده است. 

عکسی که در بالا مشاهده می کنید رودخانه جعفرآباد دربند یا زرگنده نام داشته که امروز در خیابان پل رومی قرار دارد و به کال تقلیل پیدا کرده است.

 

منطقه ای برای خارجی ها

ساختمان‌های دیپلماتیک متعدد باعث شده است که این منطقه خود را برای اقامت تعداد زیادی از اتباع خارجی فراهم کند. گسترش امکانات لوکس به نوعی مدرن و پیشرفته بودن شهر تهران را به رخ میهمانان تهران می‌کشاند. 3 باغ مهم در الهیه قرار دارد که چهار باغ با نام باغ سفارت آلمان و باغ سفارت ترکیه و باغ سفارت روسیه نشان از عبور و مرور خارجی‌ها به تهران دارد.  باغ نفت ایران که زمانی باغ نفت ایران و انگلیس بوده است نیز از دیرباز محل عبور و مرور مستشاران خارجی بوده و امکانات ساختمان‌های منطقه همگی از استانداردهای بالایی برخوردار است.

سفارتخانه‌های سوئیس، دانمارک، بلژیک، فنلاند، مالزی، مصر، باغ سفارت روسیه، باغ سفارت آلمان و باغ سفارت ترکیه در این محله قرار دارند

 

اما چرا نام الهیه بر این منطقه گذاشته شد؟

اراضی الهیه، که نام قدیمی آن خورآذین بوده، در گذشته‌ای نه چندان دور متعلق به غرةالدوله، همسر امین‌الدوله، بوده‌است. سپس میرزا جعفر حکیم الهی اراضی را خریداری کرد و به آبادانی آن پرداخت. در زمان ناصرالدین شاه یک کارخانه کبریت سازی در این محله دایر بوده که با کوشش‌های میرزاعلی­خان امین­الدوله، صدراعظم عصر قاجار ایجاد شده بود. باغ‌های الهیه در اوج زیبایی قرار داشت. از جمله باغ‌های معروف و بزرگ الهیه، باغ شرکت نفت است که هنوز هم وجود دارد. باغ سفارت آلمان نیز یکی دیگر از باغ‌های قدیمی این محله است.

حکیم الهی برگترین املاک دار منطقه بود که زمین های این محدوده را آباد و باغ های زیادی در آن ایجاد کرد. هنوز خیابان بزرگی به نام میرزا محمد جعفر حکیم الهی در این محدوده به نام او است. میرزا جعفر حکیم الهی در سه نوبت شش قطعه از زمین‌های خلازیر یا خورآذین را از وراث میرزا حسین تجریشی و ملامحمدعلی تجریشی خریداری می‌کند. 

 الهی

 

تپه های قیطریه

جالب است بدانید محدوده الهیه در قدیم اصلا مسیر راحتی برای تردد نبوده و سربالایی یا به تعبیری تپه های زیاد و پر از سنگلاخ در این محدوده وجود داشت و مسیر راحتی برای تردد مردم نبوده است و حتما نام تپه های قیطریه را شنیده اید. درست است! تپه های امروزین قیطریه تبدیل به مسیرهایی با دسترسی راحت اما با فراز و نشیبی شده است که امروزه می بینید.

 

خیابان های مهم الهیه

خیابان جردن، خیابان فرشته، خیابان تختی، چهار خیابان مهم منطقه الهیه است. خیابان جردن یا همان نلسون ماندلا که با نام خیابان آفریقا نیز شناخته می‌شود از خیابان‌های محبوب و معروف ایران است. دلیل محبوبیت این خیابان نه فقط موقعیت جغرافیایی و تعدد کافه‌ها و رستوران‌های آن بلکه حضور گسترده موسیقی‌دان‌های مطرح ایران در این خیابان به شهرت آن افزوده است. افرادی مانند پرویز یاحقی و محمد ذوالفنون و بسیاری از خوانندگان شهیر ایرانی در این خیابان سکونت داشته اند. خیابان فرشته نیز از خیابان‌های بزرگ و معروف تهران است که به لوکس بودن مراکز خرید و رستوران‌های واقع در آن شهرت دارد. شاید بتوان گفت فرشته لوکس ترین خیابان تهران است. خیابان تختی نیز که پیش‌تر خیابان ژاله نام داشته است زمانی کوتاه محل سکونت پهلوان تختی بوده که مدتیست نام این کشتی‌گیر بر این خیابان گذاشته شده است. 

 

باغات و مکان های دیدنی الهیه

در این منطقه سه باغ بزرگ به نام های باغ شرکت نفت، باغ سفارت آلمان و باغ سفارت ترکیه قرار داشته است. در آن زمان شرکت نفت متعلق به میرزا محمد امین دفتر بوده است. میرزا محمد امین دفتر در این باغ به پرورش گل مشغول بوده است. پس از مرگش این باغ به همسرش فاطمه خانم دختر آصف الدوله والی خراسان می رسد. فاطمه خانم این باغ را به شرکت نفت ایران و انگلیس می فروشد. از آن پس این باغ به نام باغ شرکت نفت شناخته می شود.

الهیه تهران مکان ها و مراکز زیبایی را در خود جای داده است که از آن جمله می توان به باغ هنرهای ایرانی و باغ فردوس اشاره کرد که شاید نمونه ای از باغات طهران قدیم را تداعی می کند.

 فردوس 1

 

 فردوس 2

 

 هنر 2

 

 هنر1

 

از مکان‎های مهم این منطقه خیابان فرشته، موزه دکتر حسابی و موزه موسیقی ایران است.

 

معضل کنونی محله الهیه به زبان عکس ها

رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون. در محدوده الهیه قدم می گذارید ساختمان های سر به فلک کشیده ای می بینید که مشخصا در باغات ساخته شده اند. همچنین تاورهایی در حال ساخت و ساز در کوچه های باریکی را نیز مشاهده می کنید که نشان از توسعه ساختمان سازی در این محدوده فوق لاکچری می دهد و مشخص نیست آیا در آینده دیگر اثری از هویت این محدوده خواهد ماند یا نه! تا سال ۱۳۷۲،الهیه تنها محدوده‌ای بود که در آن اجازه ساخت بیش از ۲ طبقه داده نمی‌شد. پیش از انقلاب هم بلند‌ترین عمارت الهیه، خانه دو طبقه فلاحی (یکی از درباریان) بود که روی تپه الهیه ساخته شده بود، اما حالا الهیه پر است از برج‌ هایی که آسمان را هم در حصار خود گرفته‌اند.

باغ الهیه و بسیاری از باغ‌های تخریب شده محله الهیه، زمانی زیستگاه جانوران و پرندگان گوناگونی بوده است.در همین باغ الهیه انواع گوناگونی از پرندگان و روباه و... وجود داشت که دیگر اثری از آنها نیست.

 

 و ساز 2

 باغ

 و ساز

//انتهای پیام

Layer 1 ارسال نظر

Layer 1 آخرین اخبار

Layer 1 پربازدیدترین ها