تصمیم زاکانی برای باغات تهران
۱۸:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۸
این خبر را به اشتراک بگذارید
۱۸:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۸

تصمیم زاکانی برای باغات تهران

شهردار تهران در رابطه با آخرین ایده شهرداری برای استفاده از باغات تهران توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار تهران آنلاین؛ چالش میان ساخت و ساز و حفظ باغات تهران! موضوعی که سال هاست مورد بحث قرار دارد و مدافعان جدی در هر دو سوی ماجرا تمام قد ایستاده اند اما سابقه ساخت و ساز یا بهره برداری از باغات تهران از کجا شروع شد؟

مصوبه برج‌ باغ‌ها یکی از مصوبات دوره دوم شورای شهر تهران است که در پنجاه و سومین جلسه رسمی علنی فوق‌العاده شورای اسلامی شهر تهران در سال ۸۲ به تصویب رسید و در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور نیز تایید شد و به موجب آن متولیان ساخت و ساز می‌توانستند صرفا در ۳۰ درصد از مساحت باغ، ساخت و ساز انجام دهند و ۷۰ درصد باقی‌مانده باغ را حفظ کنند. این مصوبه در ابتدا برای حفاظت از باغات تهران به تصویب رسید اما پس از اجرا مشخص شد که بسیاری از باغات تهران از بین می‌روند. شهرداران مناطق اجازه می‌دادند تا این باغات بیش از 30 درصد مورد بهره‌برداری قرار بگیرد و به بهانه ساخت پارکینگ یا اضافه طبقه در طبقات منفی یا بالایی و ایجاد رمپ و… تقریبا درختی در باغ باقی نمی‌ماند و آسیب جدی به ریشه درختان زد. این مصوبه باعث شد تا عملا کل باغ مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.  بررسی انجام شده از محل عوارض برج‌سازی در باغات بین سال‌های ۸۸ تا ۹۸ تقریبا هزار میلیارد تومان در 10 سال درآمد برای شهرداری حاصل شده است که این رقم در مقایسه با درآمدهای دیگر شهرداری عددی نیست

بر همین اساس طی جلسه شورای شهر تهران اعضای شورای شهر تهران صبح روز سه‌شنبه 22 اسفندماه 1396 به لغو مصوبه برج باغ رأی مثبت دادند. بر اساس مصوبه اسفندماه ۹۶ شورای اسلامی شهر تهران، صدور هرگونه پروانه ساختمانی در املاک با نوعیت باغ یا مزروعی، ممنوع اعلام شد و مصوبه خانه باغ، پس از تصویب نهایی در شورای عالی شهرسازی و معماری، جایگزین مصوبه برج باغ شد. اعضای شورای شهر ششم اما معتقدند این مصوبه باعث شده که عملا هیچ فردی علاقه به ایجاد خانه باغ نداشته باشد و به تعبیری کسی جرات کاشت یک درخت در خانه خود را ندارند و در پی تغییر مصوبه خانه باغ هستند. متخصصان شهری معتقدند اگر شورای ششم فرمول بهتری از خانه باغ سراغ دارد که باغات را حفظ و سازندگان را هم راضی کند بهتر است زودتر آن را ارائه دهد، اما با تاخیر در این کار این پیام را به جامعه منتقل می‌کنید که می‌خواهید مصوبه خانه باغ را لغو کنید اما جایگزین بهتری هم برایش سراغ ندارید. این رفتار موجب می‌شود که نگاه بدبینانه‌ای به عملکرد مدیریت شهری  شکل بگیرد

 

 

علیرضا زاکانی در گفتگو با خبرنگار تهران آنلاین در خصوص ارائه لایحه ای به شورای شهر در رابطه با تغییر مصوبه خانه باغ گفت: این امر یعنی موضوع باغات شهر تهران در حال بازبینی است.  

او افزود: اقدامی در گذشته انجام می شد که جلویش را گرفتند اما مسیر دیگری برای تخریب باغات تهران شروع شده است.

زاکانی تاکید کرد: آنچه مهم است فضای سبز تهران حفظ شود و کیفیت زندگی در تهران برای مردم ارتقا پیدا کند بدین ترتیب از باغات تهران برای کیفیت بخشی به زندگی استفاده شود.

او با اشاره به جزئیات این امر گفت: ایده ای در برخی محلات دنبال می شود این است که ما بتوانیم خدمات را داخل باغات ببریم تا همه مردم منتفع شوند و برای صاحب باغ منفعت داشته باشد.

شهردار تهران در پایان گفت: لکه گذاری انجام شده ولی باغاتی که از قبل برای ایجاد برج باغ درخواست داشته اند در حال بررسی است و اقدامی انجام نشده است.