رای شورایی ها برای تسهیل قطع درخت؟/ چراغ سبز به سازندگان
۱۸:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۳
این خبر را به اشتراک بگذارید
۱۸:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۳

رای شورایی ها برای تسهیل قطع درخت؟/ چراغ سبز به سازندگان

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر پنجم در واکنش به مصوبه تقسیط عوارض شهرسازی در حوزه جرائم قطع درختان را سبب تضعیف سیاست های حفاظت از درختان تهران دانست و گفت: این مصوبه هم بازدارندگی را کم می کند و هم برنامه تملک باغات را  دچار مشکل می کند ، تقسیط طولانی مدت، سبب می شود تا بودجه  تملک باغات دیرتر محقق شود.

سیمین برادران_ تهران آنلاین؛ اعضای شورای شهر تهران روز گذشته طرح دو فوریتی تقسیط بدهی عوارض شهرسازی در حوزه جرائم قطع درختان و ماده ۱۰۰ را به تصویب رساندند. مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران در واکنش به این طرح بیان می کند که این طرح در گذشته نیز وجود داشته اما در دوره پنجم شورای شهر این مدل حذف می‌شود و ما مجددا می‌خواهیم که تقسیط عوارض را از سر بگیریم که اقدام ساده‌ای است چرا که از تقسیط بدون بهره با اقساط ۲۴ ماهه برای همه شهروندان و اقساط ۳۶ ماهه برای ایثارگران در این طرح مدنظر قرار گرفته است. گشایش خوبی در پرداخت عوارض با این مصوبه رخ خواهد داد. به یاد دارم که در سال ۱۳۹۲ بودجه شهرداری در این حوزه ۷۰۰ میلیارد تومان بود که بعد از اجرای این مصوبه به ۸۰۰ میلیارد تومان رسید.

نهایتا اعضای شورای شهر با ۲۰ رأی موافق لایحه دو فوریتی تقسیط بدهی عوارض شهرسازی را به تصویب رساندند که براین اساس تقسیط عوارض جرائم قطع درخت و ماده ۱۰۰ که مشمول تخفیف نیستند، تقسیط می‌شود. اما این تقسیط چه بلایی بر سر درختان تهران می آورد؟

 

تقسیط عوارض قطع درخت به نفع فضای سبز نیست

آرش حسینی میلانی؛ رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر دوره پنجم در واکنش به این اتفاق به خبرنگار تهران آنلاین گفت:  بازدارندگی عوارض قطع درخت با تقسیط در مدت زمان مشخص کاهش پیدا می کند چرا که شرایط تورمی وجود دارد و ارزش بهای جریمه برای پرداخت کننده کم می شود و تمایل برای قطع درخت بیشتر خواهد شد و متخلفین از پس جریمه ها  بر می آیند.

او افزود: منافع حاصل از قطع درخت صرف تملک باغات باقیمانده سطح شهر مخصوصا در مناطق کم برخوردار می شود و در دوره پنجم مقرر شده بود صد درصد این عوارض صرف خرید باغات شود. هر چه سریع تر منابع حاصل از عوارض قطع درخت به مناطق برسد شهرداری زودتر با مالکین وارد مذاکره می شوند و فرآیند تملک نهایی سریعتر صورت می گیرد.

این فعال محیط زیست با بیان اینکه وقتی تقسیط صورت می گیرد منابعی که قبلا به دست شهرداری های مناطق می رسید در مدت طولانی به دستشان خواهد رسید، افزود: با تقسیط عوارض توان چانه زنی برای تملک باغ کم می شود.رشد قیمت زمین هم به گونه ای است که شهرداری همیشه از تملک زمین ها جا می ماند.

حسینی میلانی ادامه داد: تقسیط عوارض قطع درخت به نفع فضای سبز نیست . این مصوبه هم بازدارندگی را کم می کند و هم تملک باغات دچار مشکل می شود و تقسیط طولانی مدت، سبب می شود تا پول در زمان طولانی تر به دست شهرداری های مناطق برسد.

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر پنجم اظهار کرد: سازندگان اگر بدانند که مدیریت شهری در وصول عوارض قطع درخت مصمم و جدی است تلاش بیشتری برای کاخش خسارات به درختان انجام خواهد داد اما  اگر مدیریت شهری برای رفع مشکلات بودجه ایی خود چراغ سبز تقسیط  نشان  دهد، طرف مقابل آن را نشان دهنده قابلیت چانه زنی خواهد دانست و ضمن کاهش انگیزه حفظ درخت ،می تواند پرداخت عوارض  را با تاخیرهای مکرر  انجام دهد.

 

عوارض قطع درخت سهم کمی در هزینه  ساخت وساز دارد

او افزود: عوارض قطع درخت درصد بسیار پایینی از هزینه  ساخت و ساز است. با تقسیط عوارض قطع درخت  امتیازی به سازندگان داده می شود اما در مقابل ، هم توان  بازدارندگی سیستم کم می شود و هم امکان تامین به موقع منابع مالی برای خرید باغات  کاهش پیدا می کند. شتاب تورم ملک آنقدر بالا است که در این معامله فضای سبز متضرر می شود.

به گفته حسینی میلانی در این فرمول بخش فضای سیز شهرداری برنده نیست و حداقل می شد عوارض قطع درخت را با دوره تقسیط کوتاه مدت تری درنظر گرفت.