تهران آنلاین بررسی کرد؛ منشا بو تهران بالاخره چه بود؟ امسال بو داریم یا نه!
۱۹:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۴
این خبر را به اشتراک بگذارید
۱۹:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۴

تهران آنلاین بررسی کرد؛ منشا بو تهران بالاخره چه بود؟ امسال بو داریم یا نه!

در حالی که هزینه های زیادی برای بررسی منشا بو تهران انجام شده است اما متولیان امر همچنان در خصوص منبع آن اظهار نظر دقیقی ندارند و نمی دانند شرایط سال جاری چگونه خواهد بود.

به گزارش خبرنگار تهران آنلاین؛  «این بو در سراسر تهران منتشر شده و منشأ آن مشخص نیست. تیم‌های آتش‌نشانی و محیط زیست در تلاش برای یافتن منشأ بوی تهران هستند. اگر شهروندان مورد مشکوکی در سطح شهر دیدند آن را به محیط زیست یا آتش‌نشانی اطلاع دهند.» اطلاعیه هایی که طی سال های گذشته در رسانه ها منتشر شد و سردرگمی بسیاری ایجاد کرد. ابتدا منشا بو را ایستگاه ملت مترو! دانستند و سپس اتفاق نظر در خصوص محل دفن پسماند آرادکوه داشتند اما پس از آنکه بو با منشا گوگردی در برخی مناطق پراکنده استشمام شد احتمال فعالیت آتشفشان دماوند ارائه شد که پس از چندی آن هم رد شد. متولیان امر آستین بالا زدند تا با مطالعه ای جامع منشا آن را پیدا کنند.

محمدمهدی میرزایی قمی، رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست آذر 99  اعلام کرد که بوی تهران فصلی نیست و به صورت دائمی در تهران منتشر می شود. منشا آن جنوب تهران و حوالی فرودگاه امام خمینی (ره) است. این شرایط اقلیمی و وضعیت هوا است که سبب می شود این بو شدت یافته و به مشام ما برسد. بوی بد تهران طبق بررسی های گسترده، سه منشا اصلی دارد که شامل آرادکوه، فاضلاب های جنوب شهر و صنایع و دامداری های موجود در آن منطقه است.  اما متخصصان بسیاری بعد از این اظهار نظرها احتمال پخش بو از کارخانه لبنیات را هم ارائه دادند و به هر صورت  پس از این اظهار نظرها دولت در لایحه بودجه ۹۷ مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان برای رفع بوی نامساعد اطراف فرودگاه امام خمینی مصوب کرده بود اما در اواخر سال ۹۷ فرماندار شهر ری اظهاراتی کرد که حاکی از افزایش ۷۰ میلیاردی بودجه رفع بوی نامساعد اطراف فرودگاه امام بود. هدایت الله جمالی پور فرماندار شهر ری در دی ماه سال ۹۷، در جمع خبرنگاران گفتهاست که ۱۷۰ میلیارد تومان اعتبار در راستای رفع آلودگی و بوی نامطبوع محدوده فرودگاه امام (ره) پیش‌بینی شده که بخشی از این اعتبار، تخصیص یافت.

همه این اعتبارات در حالی تخصیص داده شده که پس از مدتی گمانه ها در نقاط دیگر شدت گرفت و بودجه دیگری برای مطالعات را به خود اختصاص داد و هر ساله همزمان با قرار گرفتن در فصل پاییز و زمستان و وارونگی دما و افزایش آلودگی این بو به مشام می رسد.

 

پیش بینی احتمال عدم انتشار بو در پاییز و زمستان 1401

زهره عبادتی؛ معاونت محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران در رابطه با منشا بو تهران به خبرنگار تهران آنلاین گفت: مجموعه انتشار بو در سمت فرودگاه امام خمینی را داریم که عوامل مختلفی دخیل بودند. یکی از این موارد مرکز دفن پسماند آرادکوه است که تمهیداتی اندیشیده شده است.

او افزود:  حجم سایت کمپوست کم شد که سبب کاهش انتشار بو از آرادکوه می شود.

عبادتی تاکید کرد: فاضلاب هایی از سمت غرب به سمت اتوبان جریان داشت نیز در این امر دخیل بود . البته تصفیه خانه اسلامشهر بخشی از این موضوع را کنترل کرد ولی باید تصفیه خانه بهارستان و رباط کریم هم به صورت کامل به بهره برداری برسد تا فاضلابی که به آن قسمت منتقل می شود به صورت کامل مدیریت شود.

او در پاسخ به این سوال که آیا امسال با بوی بد تهران مواجه خواهیم بود یا نه گفت: خوشبختانه سال گذشته شاهد این پدیده نبودیم و امیدواریم این اتفاق رخ ندهد. نظارت ها و گشت های محیط زیست روی صنایع مستعد انتشار بو است و این پایش ها افزایش پیدا می کند همچنین مراکز دفن و سایت های تصفیه فاضلاب پایش می شوند و امیدواریم امسال این موضوع را مدیریت کنیم.

 

منشا بو تهران همچنان در مرحله مطالعاتی

شینا انصاری؛ مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به وضعیت رصد بو تهران به خبرنگار تهران آنلاین گفت: پروژه بو نامطبوع شهر تهران را مطالعه کردیم. همچنین بو مسیر فرودگاه را مطالعه کردیم و مطالعات منتشر شد.

او افزود: پروژه ای هم برای بو شهر تهران تعریف کردیم اما اداره کل مرکز هزینه نداشت و کسی از دانشگاه ها نیامد تا این پروژه را انجام دهد و نهایتا آن را به مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران فرستادیم و پروژه دست آن ها است.

انصاری اظهار کرد: کار رها نشده است و از سال 97 که به دفعات با این مشکل مواجه شدیم تیمی را در مناطق 22 گانه آماده و فرمت هایی مشخص کردیم و پهنه بندی ها انجام شده است و اطلاعات پایه داریم و روی نقشه آورده ایم.

این متخصص حوزه محیط زیست در مورد منشا قطعی آن گفت: عدم قطعیت ها زیاد است و بو هر سری یکجا ظاهر می شد. سازمان مدیریت بحران دستگاه خریداری کرد و یکبار نشان می داد که بو گوگردی است و جای دیگر آمونیاکی بود. پیچیدگی زیاد است. پروژه را مرکز مطالعات انجام می دهد.

 

پالایشگاه تهران و کهریزک منشا اصلی بو تهران/ اندازه گیری برای تشخیص سایر منشاها انجام نشده است

علیرضا نورپور؛ رئیس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران با اشاره به دلایل بوی تهران به خبرنگار تهران آنلاین گفت: دو منبع بزرگ برای بوی تهران داریم. یکی پالایشگاه تهران است که ظرفیت تولید بالایی دارد. گوگرد و... در فرآیند پالایش دارد و دیگر مرکز پردازش کهریزک است. او افزود: برخی مراجع بوی ناشی از گاوداری ها را هم می گویند ولی تصور می کنم دو منبع اولیه از دلایل عمده باشد.

نورپور با اشاره به سایر منابع آلودگی مانند آرادکوه و کارخانه لبنیات اظهار کرد: بعید می دانم ولی نمی توانم محکم بگویم. تا اندازه گیری نشود نمی توان دقیق اظهار نظر کرد ولی تا آنجا که اطلاع دارم اندازه گیری نشده است.

رئیس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در رابطه با پیش بینی های ناشی از انتشار بو در سال جاری گفت: یکی بحث منبع و دیگری شرایط اقلیمی و جوی دخیل است. پدیده وارونگی و بادها هم مهم هستند. عوامل درونی و بیرونی نیز دخیل است.

او در پایان افزود: عوامل بیرونی را نمی توان پیش بینی کرد و گاهی بو حاد است و گاهی بو نداریم.  

 

منشا بو تهران و هزینه هایی که از دست می رود

سال های اخیر متولیان امر سردرگم برای تشخیص منبع و منشا بو تهران هستند و هزینه های کلانی برای رصد آن صرف شده است اما همچنان این پروژه گنگ است و مرکز مطاعات شهر تهران در حال رصد برای تشخیص منشا بو است. هیچ کس نمی داند آیا امسال به بو تهران بر می خوریم یا نه ولی پایش های مداوم برای بررسی آن در حال انجام است و شاید طی سال های آینده قطعیت بیشتری برای آن وجود داشته باشد.

//انتهای پیام